Samodzielna nauka angielskiego – czy jest możliwa?

Na naukę języka angielskiego decyduje się coraz to więcej osób. Nic w tym dziwnego – jego znajomość przydaje się w wielu sferach życia, w tym w podróży, czy w pracy. Czy samodzielna nauka tego języka jest możliwa, a jeśli tak, to czy jest skuteczna?

Samodzielna nauka angielskiego – czy tak się da?

Samodzielna nauka języka angielskiego jest jak najbardziej możliwa, jednak to w dużej mierze zależy od danej osoby. Jeśli nie brakuje Ci motywacji i samozaparcia, możesz szybko zauważyć pierwsze efekty nauki.

Taki sposób nauki ma jednak pewne wady. Ucząc się samodzielnie, musisz również wyszukiwać materiały czy źródła, z których możesz czerpać wiedzę. Część z nich jest płatna, a część może być również nieaktualna. Jeśli jednak samodzielna nauka nie jest dla Ciebie, możesz zapisać się na angielski online, czy angielski w Krakowielub innym mieście w Polsce.

Jak samodzielnie uczyć się angielskiego?

Samodzielna nauka angielskiego nie jest łatwa, lecz nie jest również nieosiągalna. W pierwszej kolejności warto wyznaczyć sobie plan zajęć. W zależności od ilości wolnego czasu, mogą to być np. 3-godzinne lekcje w tygodniu, lub 5 lekcji 20-minutowych. Dodatkowo warto wyznaczyć obie tygodniowe cele, np. nauka co najmniej 30 nowych słówek w tygodniu, czy przeczytanie jednej książki po angielsku w miesiącu.

Metoda nauki uzależniona jest wyłącznie od indywidualnych preferencji. Jednej osobie pomogą notatki, a innej czytanie na głos, czy też słuchanie anglojęzycznych osób. Podczas samodzielnej nauki raz na jakiś czas warto rozwiązywać wszelkie testy i sprawdziany. Brak nauczyciela nie oznacza, że są niepotrzebne. Testy pozwalają sprawdzić wiedzę i upewnić się, że ją posiadasz. Może bowiem być tak, że pomimo ciągłego powtarzania zasad gramatycznych, czy słówek – nie zapamiętasz ich.

Dodatkowo podczas nauki uwagę należy skupić również na wymowie. To bardzo ważny element znajomości języka, którego wiele osób się boi.