Komunikowany od kilku miesięcy Polski Ład, który wejdzie w życie wraz z początkiem 2022 roku opisywany jest przez rząd jako program obniżki podatków. Z drugiej strony sceptycy twierdzą, że będzie zupełnie na odwrót. Jak to w takim razie wygląda w rzeczywistości?
Zgodnie z zapowiedziami rządu na obniżce podatków wynikającej z Polskiego Ładu ma skorzystać nawet 18 milionów Polaków. Oponenci twierdzą z kolei, że nowy program doprowadzi wręcz do wzrostu podatków. Warto zatem wiedzieć, jakie będą najważniejsze zmiany.
Kwota wolna od podatku, czyli kluczowa zmiana Polskiego Ładu
Polski Ład wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Kwota wolna od podatku wzrośnie wówczas do kwoty 30 tysięcy złotych. Zmiana dotyczy tych, którzy rozliczają się według skali podatkowej, czyli np. pracowników, emerytów, zleceniobiorców oraz części osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
W przypadku tych osób zmiana jest korzystna, ponieważ oznacza to, że podatek zapłacą dopiero od nadwyżki dochodu wynoszącego ponad 30 tysięcy złotych. Aktualnie kwota wolna przyjmuje różne wysokości – od 0 do ośmiu tysięcy złotych. W przypadku osób o średnich dochodach jest to średnio 3 091 złotych.
Nowe sposoby obliczania składki zdrowotnej
Z drugiej strony Polski Ład oznacza również, że zmienione zostaną zasady obliczania składki zdrowotnej. Najważniejszą zmianą będzie to, że nie będzie można jej odliczyć od początku. Obecne przepisy zakładają, że można odliczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Osoby, które uzyskują średnie dochody osiągną większe korzyści z podniesienia kwoty wolnej niż straty z nowego mechanizmu wyliczania składki zdrowotnej. Sytuacja ulega jednak zmianie w przypadku coraz to wyższych dochodów.
Chcąc uchronić osoby zarabiające nieco więcej, podniesiony zostanie także drugi próg podatkowych, a także zostanie wprowadzona ulga dla klasy średniej. Będzie ona jednak przysługiwać tylko osobom zatrudnionym na umowie o pracę, a także przedsiębiorcom opodatkowanym według skali.