Od papierowych kartotek do cyfrowych systemów, czyli jak oprogramowanie medyczne wspiera funkcjonowanie placówek medycznych?

Sektor medyczny przechodzi w ostatnich latach dynamiczną transformację napędzaną przez postęp technologiczny, a jednym z kluczowych elementów tej zmiany jest zastąpienie tradycyjnych papierowych kartotek pacjentów cyfrowymi systemami zarządzania danymi medycznymi. Oprogramowanie medyczne to inwestycja, która modernizuje systemy opieki zdrowotnej, czyniąc je bardziej wydajnymi, zorientowanymi na pacjenta i bezpiecznymi.

Ewolucja oprogramowania medycznego

Papierowe kartoteki przez dziesięciolecia były podstawowym narzędziem do zarządzania danymi pacjentów. Każda wizyta, diagnoza, przepisane leki i inne informacje były ręcznie zapisywane, co wiązało się z dużą pracochłonnością i ryzykiem błędów. Dopiero w 1993 roku zezwolono, aby dokumentacja medyczna była sporządzana i przechowywania na komputerowych nośnikach informacji, ale wyłącznie przy jednoczesnym przechowywaniu jej wydruków. 

Kolejnym przełomowym momentem był rok 2007, kiedy to dokumentacja medyczna mogła być prowadzona w postaci elektronicznej i przy zastosowaniu podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy certyfikatu kwalifikowanego oraz formatu XML. Jednak dopiero rozwój technologii w ostatnich latach i zmiany prawne podążające za nim oraz oczekiwaniami społeczeństwa, pozwoliły na stworzenie kompleksowych systemów zarządzania informacją medyczną.

Kartoteka pacjenta oprogramowanie medyczne Medyc

Współczesne systemy zarządzania danymi medycznymi, czyli oprogramowanie medyczne

Od 1 sierpnia 2014 roku prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) stało się obowiązkiem dla wszystkich placówek medycznych w Polsce. To nie tylko zmiana formalna, ale wymóg, który stawia na nowoczesne rozwiązania informatyczne w służbie zdrowia. Kompleksowe oprogramowanie medyczne stało się więc kluczem do sukcesu w dobie EDM, umożliwiają przechowywanie, aktualizowanie i udostępnianie informacji o pacjentach w sposób szybki i bezpieczny.

Nowoczesne oprogramowanie medyczne eliminuje wiele problemów związanych z papierowymi kartotekami, które były narażone na zagubienie lub zniszczenie, co skutkowało utratą cennych danych. Ponadto generowały spore trudności związane z ich przechowywaniem ze względu na brak dostępnego miejsca. Ręczne wprowadzanie danych było również czasochłonne i wiązało się z ryzykiem popełnianych błędów, a to także prowadziło do dodatkowych komplikacji.

Powyższe problemy jasno pokazują, że papierowe kartoteki medyczne były niewystarczające dla nowoczesnej opieki zdrowotnej. Przejście na elektroniczną dokumentację medyczną stało się koniecznością, aby usprawnić funkcjonowanie placówek, poprawić jakość opieki nad pacjentami i zapewnić bezpieczeństwo danych medycznych.

Elektroniczna dokumentacja medyczna – kluczowa w opiece nad pacjentami

Współczesne oprogramowania medyczne umożliwiają prowadzenie kompleksowej kartoteki pacjentów w jednym miejscu. Wybierając program dla lekarzy, taki jak Medyc zyskujesz możliwość wystawiania niemalże każdego rodzaju dokumentacji medycznej za pomocą kilku kliknięć lub też własnego głosu (funkcja dyktowania tekstowego). Dodatkowo możesz tworzyć własne karty wizyt dopasowane do specyfiki swojego gabinetu i wygodnie korzystać z gotowych szablonów. Zarządzanie dokumentacją medyczną jeszcze nigdy nie było tak proste!

Przechowywanie danych w chmurze? Teraz to możliwe!

Nowoczesne oprogramowanie medyczne, takie jak Medyc umożliwia przechowywanie danych pacjentów w chmurze, zapewniając wysoki poziom ich bezpieczeństwa. To również ogromna wygoda dla personelu medycznego, który z dowolnego miejsca i o każdej porze ma dostęp do informacji o pacjentach w nagłych wypadkach. Przechowywanie danych medycznych w chmurze ma jeszcze jedną ważną zaletę – pozwala na łatwą i szybką wymianę informacji między różnymi specjalistami lub placówkami zaangażowanymi w opiekę nad pacjentem.

Elektroniczna kartoteka pacjenta Medyc

Oprogramowanie medyczne to również szereg innych funkcji do zarządzania placówką

Oprogramowanie medyczne a rejestracja pacjenta

Dzięki platformom, takim jak Medyc personel medyczny zyskuje pełen dostęp do harmonogramu specjalistów w jednym miejscu, co pozwala na szybkie wyszukiwanie terminów, rezerwację wizyt oraz łatwe zarządzanie nimi. System pozwala także na określenie płatnika, rejestrację wizyt powtarzalnych czy oznaczanie statusu wizyty (nie przyszedł, oczekująca, zakończona, odwołana), a funkcja powiadomień sms i e-mail, przypominających o nadchodzących wizytach minimalizuje listę nieobecności.

Oprogramowanie medyczne a portal pacjenta

Portal pacjenta to jedna z tych funkcji, która znacząco usprawnia pracę placówek medycznych, ponieważ pacjent może samodzielnie zarządzać swoimi wizytami – umawiać się na wizyty online, wybierać specjalistów, przeglądać dostępne terminy oraz cenniki świadczonych usług. Co więcej, pacjent zyskuje również dostęp do swojej dokumentacji medycznej, a co za tym idzie – może sprawdzić wyniki badań, czy zgłosić potrzebę ponowienia recepty.

Oprogramowanie medyczne a integracje

Oprogramowanie medyczne oferuje szerokie możliwości integracji z wieloma systemami zewnętrznymi:  NFZ, eWUŚ, API, sieć laboratoriów Diagnostyka, Synevo i Alab, kalendarz Google, portal ZnanyLekarz.pl, drukarka, terminal płatniczy, eZWM, P1 oraz PayU.

Oprogramowanie medyczne a telemedycyna

Moduł telemedycyny w programie Medyc umożliwia prowadzenie zdalnych konsultacji lekarskich i świadczenie usług medycznych na odległość – za pomocą czatu, wideo lub technologii VoiP (Voice over Internet Protocol). To wygodne i nowoczesne rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.