Prawo parkowania na chodniku: Kluczowa rola rubryki F.2 w dowodzie rejestracyjnym

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wszystkie samochody mają możliwość parkowania na chodniku (nawet dwukółkowego). Istotny jest tutaj zapis zawarty w rubryce F.2 dowodu rejestracyjnego pojazdu. Właściciele aut typu SUV powinni zwrócić na to szczególną uwagę.

Nie ma prawa do parkowania na chodniku dla każdego pojazdu, nawet jeżeli przepisy drogowe na pierwszy rzut oka tego nie zakazują. Kwestia ta może stanowić problem dla posiadaczy samochodów SUV, aczkolwiek nie dotyczy to wszystkich modeli. Samochody inne niż osobowe, bez względu na ich wagę, nie mają prawa do całkowitego wjazdu na chodnik.

Znak informujący o zakazie zatrzymywania się obejmuje również strefę chodnika. W przypadku każdego rodzaju samochodu, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 2,5 tony, dozwolony jest wjazd na chodnik kołami przedniej osi lub jednej strony pojazdu (istotne: tylna oś pojazdu nie może pozostawać na chodniku). W praktyce oznacza to, że parkowanie na chodniku większości dużych SUV-ów bądź busów jest niedozwolone. Przed decyzją o zostawieniu pojazdu na chodniku, warto sprawdzić wartość zapisaną w rubryce F.2 dowodu rejestracyjnego, określającą dopuszczalną masę całkowitą.

Zasady parkowania na chodniku stawiają pewne ograniczenia. Chodnik musi zostać tak ustawiony, aby nie utrudniał ruchu pieszego – jego szerokość musi wynosić co najmniej 1,5 metra. Zakaz zatrzymywania się lub postoju dotyczy również chodnika, chyba że informacja zawarta na tabliczce pod znakiem drogowym mówi coś innego. Pojazd zaparkowany na chodniku przednim zestawem kół nie może blokować ruchu na jezdni.