Precyzyjne cięcie wodą dla przemysłu

Obróbka hydro-ścierna w przemyśle jest wielce pożądana. Cięcie wodą ma sporo zalet, więc postanowiliśmy nieco przybliżyć ten temat. W naszym artykule dowiesz się, co to jest waterjet. Powiemy ci także, jakie metale można ciąć wodą i jak to wygląda w porównaniu z innymi metodami.

Na czym polega cięcie wodą?

Strumień wody pod ciśnieniem ma olbrzymią siłę. Jeśli to zjawisko przebiega w kontrolowany sposób, technika cięcia wodą pozwala na prace, jakie w dawnych czasach były po prostu nieosiągalne. Do tego oczywiście niezbędna jest odpowiednia maszyna. Dzięki niej możliwe jest skupienie strumienia wody podobnie, jak to ma miejsce w przypadku wiązki światła w technologii cięcia laserem.

Sama zabudowa maszyny musi być niezwykle mocna. Rzecz w tym, że woda pod bardzo wysokim ciśnieniem to precyzyjne, ale i niebezpieczne narzędzie. Dlatego proces cięcia wodą musi przebiegać w przystosowanych do tego warunkach i pod okiem wyszkolonego personelu. Prace ułatwia nowoczesne zaplecze komputerowe, dzięki któremu wykorzystanie strumienia wody jest łatwiejsze, bezpieczniejsze oraz – co ważne w przemyśle – niesłychanie dokładne.

Zastosowanie technologii waterjet

Technologia cięcia wodą jest powszechnie określana mianem waterjet. Stosuje się ją na potrzeby wielu branż od nowoczesnej architektury po budowę okrętów i produkcję małych elementów komputerowych. Moc ciśnienia wody można dostosować do konkretnych wymagań. Sterowanie komputerowe natomiast umożliwia precyzyjne wycinanie kształtów, otworów, kątów. Regulacja długości linii cięcia ma szeroki zakres, więc wszystko zależy od specyfiki konkretnego zlecenia. Innymi słowy, przemysłowe cięcie wodą sprawdza się praktycznie w każdym sektorze, gdzie istnieje zapotrzebowanie na precyzyjne cięcie twardych materiałów.

Waterjet – jakie materiały można ciąć wodą?

Cięcie materiałów wodą dotyczy przede wszystkim metali. Wszelkiego typu stal, aluminium, metale kolorowe… Przy ekstremalnie wysokim ciśnieniu można ciąć blachę o grubości do 100 mm. Więcej niż trzeba w większości przypadków. Sprzyja temu zastosowanie ścierniwa. To bardzo drobne okruchy dodane do płynu. Jego właściwości penetracyjne są wówczas zwiększone, a więc samo cięcie wodą staje się bardziej skuteczne.

Poza metalami maszyna waterjet może ciąć ceramikę, tworzywa sztuczne czy choćby kamień naturalny. Każdy z tych wariantów ma swoją własną charakterystykę, lecz elastyczność cięcia wodą umożliwia dostosowanie mocy i zakresu precyzji tak, aby poradzić sobie nawet z tworzeniem skomplikowanych kształtów.

Cięcie strumieniem wody a inne metody

Twardości materiału stanowi limit dla maszyn waterjet, podczas gdy niektóre metody cięcia mogą radzić sobie lepiej w trudniejszych przypadkach. Limitem jest także kształt pierwotny materiału, który musi być w miarę płaski i mieć stałą grubość. Cięcie wodą generuje też sporo hałasu, aczkolwiek jest to najbardziej ekologiczna metoda cięcia metali czy tworzyw sztucznych. Nie wytwarza spalin ani odpadów. Nie powoduje odkształceń na krawędziach, co stanowi problem obróbki plazmowej, chociażby. Precyzja waterjet jest poza tym tak doskonała, że poprawki są rzadko spotykane. To ma dość spory wpływ na terminy wykonania zleceń, co z kolei pozwala oszczędzić pieniądze.

Podsumowując, precyzyjny waterjet odgrywa ważną rolę w przemyśle. Zalety cięcia wodą umożliwiają niespotykaną dotąd dokładność. Do tego jest to technologia przyjazna środowisku, a to ma niebagatelne znaczenie w naszych czasach. Co jednak ważniejsze, obróbka metali wodą ma wysoką wartość ekonomiczną.