Przechowywanie danych w chmurze w praktyce

Niezależnie od tego, czy używamy komputera, tableta czy smartfona, mamy możliwość korzystania z rozwiązań chmurowych. Dzięki nim gromadzone dane nie zajmują miejsca bezpośrednio na dyskach urządzeń, a są przesyłane do zewnętrznych serwerów. Przy czym chmury obliczeniowe są używane zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i firmy. Na jakiej zasadzie to wszystko działa? I czy jest to bezpieczne?

Chmura obliczeniowa i jej rodzaje

Za sprawą chmur obliczeniowych przechowywanie danych stało się niezwykle proste i wygodne. Rozwiązanie to charakteryzuje się nie tylko elastyczną ilością miejsca, ale także możliwością synchronizacji urządzeń i dostępem do gromadzonych danych z każdego urządzenia. Ogólnie chmura obliczeniowa jest usługą polegającą na udostępnieniu zewnętrznej przestrzeni dyskowej. Przy czym chodzi tutaj nie tylko o przechowywanie danych w chmurze, ale także możliwość wykonywania na nich operacji czy dzielenia się nimi z innymi (upoważnionymi przez nas do tego) użytkownikami sieci.

Chmury obliczeniowe dzieli się na:

  • publiczne
  • prywatne
  • hybrydowe

Usługę przechowywania danych w chmurze obliczeniowej realizują zewnętrzne podmioty, takie jak profesjonalne data center albo dostawcy rozwiązań IT, tacy jak Microsoft, Google itp. Chmury publiczne to z reguły dyski chmurowe używane przez użytkowników indywidualnych, służące do gromadzenia danych oraz łatwego dzielenia się nimi z innymi. Chmury hybrydowe i prywatne także mogą być używane w celach indywidualnych, chociaż najczęściej znajdują one zastosowanie biznesowe.

Co można przechowywać w chmurze

Do chmury obliczeniowej można wysyłać wszelkiego rodzaju pliki, takie jak dokumenty, pliki wideo i audio, zdjęcia, grafiki, a także oprogramowanie komputerowe. Co istotne, przechowywanie danych w chmurze jest niezwykle proste. Współczesne urządzenia i aplikacje chmurowe oferują pełną synchronizację danych, czyli automatyczne przesyłanie ich do chmury.

Dostęp do nich jest równie prosty, jak dostęp do danych zgromadzonych na dyskach lokalnych. Przy czym wszystko odbywa się drogą internetową. Warto dodać, że dyski chmurowe mogą działać jak tradycyjne dyski, czyli możemy z powodzeniem instalować na nich różne oprogramowanie i aplikacje, z których następnie korzystamy, tak jakby były zainstalowane na naszym urządzeniu.

Przechowywanie danych w chmurze – bezpieczeństwo

Kwestie bezpieczeństwa w przypadku przechowywania danych w chmurze są kluczową zaletą takiego rozwiązania. Nie bez powodu zarówno prywatni użytkownicy chmur, jak i firmy, wykorzystują ją przede wszystkim do robienia kopii bezpieczeństwa ważnych dla siebie plików i danych (tzw. backup w chmurze).

Przestrzeń dyskowa dla chmur obliczeniowych to nowoczesne i doskonale zabezpieczone serwerownie, w których zgromadzone dane są bezpieczne zarówno przed zagrożeniami fizycznymi, jak i wirtualnymi. Tym samym przechowywanie danych w chmurze jest jednym z najłatwiej dostępnych sposobów na bezpieczne i wygodne magazynowanie wszelkiego rodzaju danych elektronicznych.