Kopia danych w firmie jest niezbędna dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. To rozwiązanie pozwala uzyskać ochronę przed kradzieżą poufnych danych i informacji. Jakie są 4 najlepsze sposoby na jej stworzenie?
Kopia zapasowa – czym właściwie jest?
Na samym początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest kopia zapasowa. Ten rodzaj zapisywania danych jest często mylony z archiwizowaniem. Pomimo tego, że można zauważyć pewne podobieństwa z wykonywaniem duplikatu danych, to sam sens tworzenia kopii zapasowej jest inny. Ma on na celu przede wszystkim zabezpieczyć poufne dane przed kradzieżą.
Dlatego kopia zapasowa jest zazwyczaj przechowywana w innym miejscu niż dysk twardy komputera, z którego na co dzień się korzysta. Informacje są przenoszone na inne nośniki, a następnie trzymane w miejscu niedostępnym dla niepowołanych osób. Istnieją różne sposoby na tworzenie kopii zapasowych danych w firmie. Które z nich warto znać?
1. Fizyczny nośnik – pendrive
Jednym z pierwszych pomysłów w przypadku tworzenia kopii zapasowej jest przerzucenie najważniejszych danych na pendrive’a. To tanie i niewielkie urządzenie, które dostępne jest w wielu wariantach, np. o pojemności 8, 16 czy 32 GB. Może to być dobry sposób na przechowywanie niedużych plików, na przykład w małej firmie.
2. Dysk twardy
Kolejnym rozwiązaniem jest hard drive – dysk twardy. Jest to bardziej zaawansowana wersja pendrive’a ze względu na znacznie większą pojemność, którą można wykorzystać do przechowywania danych. Jest to najczęściej powierzchnia 500 GB, 700 GB lub 1 TB. Oprócz tego dyski twarde mają solidną strukturę. Dlatego jeżeli ktoś chce wykonać duplikat ważnych plików i przechowywać je na solidnym nośniku, to dysk twardy będzie dobrym rozwiązaniem.
3. Kopia zapasowa w sieci – chmura obliczeniowa
Dobrym pomysłem jest także stworzenie kopii zapasowej na wirtualnym nośniku. Do takich rozwiązań należy np. chmura dla firm. Polega ona najczęściej na outsourcingu usług IT. Przedsiębiorca korzysta z pakietu dostawcy, który ma zaawansowaną, znakomicie chronioną infrastrukturę informatyczną. Firma zazwyczaj dzięki chmurze zyskuje niemal nieograniczoną ilość powierzchni dyskowej do wykorzystania, a pliki są dostępne w każdym momencie i z każdego miejsca.
4. Backup danych dla firm – korzystanie ze skutecznych technologii
Jedną ze skuteczniejszych technologii dotyczących tworzenia kopii zapasowej jest backup danych dla firm. Polega on na duplikowaniu informacji i przechowywaniu ich na serwerze. Backup danych dla firm pomaga wdrożyć w życie złotą zasadę backupu 3-2-1. Oznacza ona, że firma powinna przechowywać trzy kopie zapasowe na przynajmniej dwóch różnych nośnikach, z czego jeden powinien znajdować się poza fizyczną lokalizacją przedsiębiorstwa. Zapewnia to wysoką skuteczność ochrony danych.
Dostawcy oferujący backup danych dla firm – którego wybrać?
Do najczęściej wybieranych dostawców, oferujących backup danych dla firm należą Comarch i INEA. Pierwszy z nich przechowuje dane w zaawansowanym technologicznie Data Center, które zostało stworzone zgodnie z restrykcyjnymi wymaganiami standardów TIER. Nad ich obsługą czuwa wyspecjalizowana kadra.
Z kolei INEA oferuje backup danych dla firm. Przechowywane dane są szyfrowane przed wysłaniem na serwery dostawcy z użyciem protokołu SSL. Co więcej, przetwarzanie danych jest zgodne z prawem, w tym z założeniami RODO i GIODO. Oferta INEA jest idealna zarówno dla małych, jak i średnich oraz dużych przedsiębiorstw. INEA Backup można także połączyć z usługą INEA CloudPro. Przedsiębiorstwa mogą skorzystać z obydwu rozwiązań w ramach profesjonalnego i bezpiecznego INEA Data Center. To zaawansowane centrum przetwarzania danych, które gwarantuje pełną ochronę przechowywanych w nim kopii zapasowych oraz informacji ważnych dla firmy. INEA Data Center znajduje się w bezpiecznej lokalizacji oraz jest gwarancją bezpieczeństwa fizycznego, energetycznego, przeciwpożarowego oraz teleinformatycznego. Ponadto, nad sprawnością działania usług czuwają specjaliści z Network Operations Center 24/7/365.