Internet

4 sposoby na tworzenie kopii zapasowych danych w firmie

Kopia danych w firmie jest niezbędna dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. To rozwiązanie pozwala uzyskać ochronę przed kradzieżą poufnych danych i informacji. Jakie są 4 najlepsze sposoby na jej stworzenie?

Kopia zapasowa – czym właściwie jest?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest kopia zapasowa. Ten rodzaj zapisywania danych jest często mylony z archiwizowaniem. Pomimo tego, że można zauważyć pewne podobieństwa z wykonywaniem duplikatu danych, to sam sens tworzenia kopii zapasowej jest inny. Ma on na celu przede wszystkim zabezpieczyć poufne dane przed kradzieżą.

Dlatego kopia zapasowa jest zazwyczaj przechowywana w innym miejscu niż dysk twardy komputera, z którego na co dzień się korzysta. Informacje są przenoszone na inne nośniki, a następnie trzymane w miejscu niedostępnym dla niepowołanych osób. Istnieją różne sposoby na tworzenie kopii zapasowych danych w firmie. Które z nich warto znać?

1. Fizyczny nośnik – pendrive

Jednym z pierwszych pomysłów w przypadku tworzenia kopii zapasowej jest przerzucenie najważniejszych danych na pendrive’a. To tanie i niewielkie urządzenie, które dostępne jest w wielu wariantach, np. o pojemności 8, 16 czy 32 GB. Może to być dobry sposób na przechowywanie niedużych plików, na przykład w małej firmie.

2. Dysk twardy

Kolejnym rozwiązaniem jest hard drive – dysk twardy. Jest to bardziej zaawansowana wersja pendrive’a ze względu na znacznie większą pojemność, którą można wykorzystać do przechowywania danych. Jest to najczęściej powierzchnia 500 GB, 700 GB lub 1 TB. Oprócz tego dyski twarde mają solidną strukturę. Dlatego jeżeli ktoś chce wykonać duplikat ważnych plików i przechowywać je na solidnym nośniku, to dysk twardy będzie dobrym rozwiązaniem.

3. Kopia zapasowa w sieci – chmura obliczeniowa

Dobrym pomysłem jest także stworzenie kopii zapasowej na wirtualnym nośniku. Do takich rozwiązań należy np. chmura dla firm. Polega ona najczęściej na outsourcingu usług IT. Przedsiębiorca korzysta z pakietu dostawcy, który ma zaawansowaną, znakomicie chronioną infrastrukturę informatyczną. Firma zazwyczaj dzięki chmurze zyskuje niemal nieograniczoną ilość powierzchni dyskowej do wykorzystania, a pliki są dostępne w każdym momencie i z każdego miejsca.

4. Backup danych dla firm – korzystanie ze skutecznych technologii

Jedną ze skuteczniejszych technologii dotyczących tworzenia kopii zapasowej jest backup danych dla firm. Polega on na duplikowaniu informacji i przechowywaniu ich na serwerze. Backup danych dla firm pomaga wdrożyć w życie złotą zasadę backupu 3-2-1. Oznacza ona, że firma powinna przechowywać trzy kopie zapasowe na przynajmniej dwóch różnych nośnikach, z czego jeden powinien znajdować się poza fizyczną lokalizacją przedsiębiorstwa. Zapewnia to wysoką skuteczność ochrony danych.

Dostawcy oferujący backup danych dla firm – którego wybrać?

Do najczęściej wybieranych dostawców, oferujących backup danych dla firm należą Comarch i INEA. Pierwszy z nich przechowuje dane w zaawansowanym technologicznie Data Center, które zostało stworzone zgodnie z restrykcyjnymi wymaganiami standardów TIER. Nad ich obsługą czuwa wyspecjalizowana kadra.

Z kolei INEA oferuje backup danych dla firm. Przechowywane dane są szyfrowane przed wysłaniem na serwery dostawcy z użyciem protokołu SSL. Co więcej, przetwarzanie danych jest zgodne z prawem, w tym z założeniami RODO i GIODO. Oferta INEA jest idealna zarówno dla małych, jak i średnich oraz dużych przedsiębiorstw. INEA Backup można także połączyć z usługą INEA CloudPro. Przedsiębiorstwa mogą skorzystać z obydwu rozwiązań w ramach profesjonalnego i bezpiecznego INEA Data Center. To zaawansowane centrum przetwarzania danych, które gwarantuje pełną ochronę przechowywanych w nim kopii zapasowych oraz informacji ważnych dla firmy. INEA Data Center znajduje się w bezpiecznej lokalizacji oraz jest gwarancją bezpieczeństwa fizycznego, energetycznego, przeciwpożarowego oraz teleinformatycznego. Ponadto, nad sprawnością działania usług czuwają specjaliści z Network Operations Center 24/7/365.

Powiązane teksty
InternetPraca

6 prostych kroków na założenie sklepu internetowego

Osoby, które chciałyby rozpocząć sprzedawanie produktów w Internecie nie zawsze wiedzą, jak…
Czytaj dalej
Internet

Supergrosz - solidna pożyczka na wyciągnięcie ręki

Zarabianie pieniędzy jest koniecznością, która czeka większość ludzi na Ziemi. Nie zawsze…
Czytaj dalej
InternetSprzedaż

Czy warto robić zakupy przez Internet?

Zakupy przez internet są coraz popularniejszą formą dokonywania transakcji na naszym rynku.
Czytaj dalej