Jak wyglądają rozwody w Płocku? Czym jest rozwód i od czego zacząć?

Kto powiedział, że związek musi trwać od samego zawarcia małżeństwa, aż do śmierci. W dzisiejszych czasach obserwuje się zjawisko coraz późniejszego zawierania małżeństwa przez młode osoby. Jeszcze około 25. lat temu młode osoby zawierały małżeństwa już po osiągnięciu pełnoletności, w wieku osiemnastu lub dwudziestu kilku lat. Dzisiaj młode osoby zaczynają myśleć o małżeństwie w dalszej kolejności, a na pierwszy plan biorą karierę zawodową i swój własny rozwój.

Rozwody, w tym rozwody Płock, to coraz częstsze zjawisko, którego nie da się uniknąć. Bo przecież osoby, które już nie pają do siebie sympatią, nie będą trwać wiecznie w „sztucznym” związku. Kiedyś w końcu dojdzie do rozstania – ale tylko i wyłącznie na mocy obowiązującego prawa. Małżonkowie bowiem nie mogą samodzielnie stwierdzić i zdecydować o tym, że już nie będą razem – chodzi tutaj o sytuację, w której po prostu przestają ze sobą być. Takie zerwanie przysięgi małżeńskiej, czy to zawarte w formie świeckiej, czy w Urzędzie Stanu Cywilnego, musi być rozstrzygnięte przed sądem.

Rozpad pożycia

Kiedy małżeństwo może się rozpaść? Wtedy, kiedy dochodzi do zupełnego, bądź trwałego rozpadu pożycia. Może być to związane z zerwaniem łączności – lub też więzi – uczuciowej, emocjonalnej, czy nawet gospodarczej, kiedy dochodzi do różnicy zdań pomiędzy małżonkami. W miastach znacznie częściej dochodzi do rozwodów niż na wsi. Może być to związane z tym, że społeczeństwo staje się coraz bardziej otwarte na nowe doświadczenia.

Młodzi chętniej się rozstają. Rezygnują ze związków, które już nie przynoszą im korzyści, czy to majątkowej, czy związanej ze sferą erotyczną. To samo tyczy się dzieci. Wspólne dzieci nie są już żadną przeszkodą do rozwodów. W końcu nie chodzi o to, aby całe życie się ze sobą kłócić i być razem tylko i wyłącznie dlatego, że w drugim pokoju przebywa wspólne dziecko małżonków, które przecież nie może żyć bez obojga rodziców.

Innym powodem do tego, aby zakończyć swój wieloletni – czy nawet krótki – związek małżeński, jest efekt, tak zwanego „pustego gniazda”. Kiedy wyrośnięte dzieci opuściły już wspólny dom rodziców i poszły na swoje. Wtedy okazuje się często, że małżonkowie nie czują już do siebie nic więcej, niż tylko wspólny majątek i tym podobne.

Rozwody Płock – przygotuj się do tego

Od czego zatem należy zacząć? Nie zawsze rozwód musi być koniecznością, dlatego przed podjęciem konkretnej decyzji warto dobrze przemyśleć swoją sytuację w związku. Może się bowiem okazać, że wystarczy tylko rozmowa z partnerem lub partnerką, a wszelkie wątpliwości odejdą precz. Kiedy jednak sprawa wygląda naprawdę źle i nie ma możliwości dogadania się z drugą połówką, to nie pozostaje nic innego, jak przygotowanie pozwu o rozwód.

Jest to najważniejszy dokument, dzięki któremu można przystąpić do prowadzenia sprawy rozwodowej w sądzie. Pozew powinien zawierać takie elementy, jak: oznaczenie Sądu, informacje o stronach, których dotyczy spór, tytuł (Pozew o rozwód), żądania, dowody w sprawie, inne informacje, podpis oraz załączniki – czyli akt małżeństwa, a jeżeli małżonkowie mają wspólne dzieci, to również ich akty urodzenia.

Co więcej, rozwody – w tym również rozwody Płock – wymagają uiszczenia konkretnej opłaty, która, jak podają niektóre źródła, może w najbliższym czasie wzrosnąć. Nie jest to mała kwota, ale jeżeli komuś naprawdę zależy na tym, aby zakończyć związek małżeński, to żadna kwota nie ma tu znaczenia.

Jak widać, rozwód to niezwykle poważna i czasochłonna rozprawa, która wymaga dobrego przygotowania i wsparcia adwokata. Nie ma zatem co płakać nad rozlanym mlekiem, przecież – jak to się zwykle mówi – „tego kwiatu to pół światu”.