W Polsce z każdym kolejnym rokiem kwestie formalne związane z założeniem firmy są coraz mniej skomplikowane. Jednak kwestie formalne to jedno, a czynniki zależące od nas, które mają determinujący wpływ na sukces firmy to drugie. Co więc warto rozważyć, zanim zdecydujemy się na otwarcie własnego przedsiębiorstwa?
Rodzaj przedsiębiorstwa
Forma prawna działalności gospodarczej jest ważną kwestią na samym początku. Nowi przedsiębiorcy mają do wyboru w Polsce aż trzy formy prawne, wedle których mogą prowadzić działalność gospodarczą. Są to m.in. jednoosobowa działalność gospodarcza, a więc tzw. samozatrudnienie, spółka cywilna bądź też spółka handlowa (osobowa bądź kapitałowa).
Jeśli ktoś chce wybrać najprostszą formę prowadzenia firmy, to powinien wybrać oczywiście samozatrudnienie. Na dzisiejszy dzień taką formę prawną działalności gospodarczej można założyć nawet przez internet. W tym celu wystarczy jedynie złożyć odpowiedni wniosek. W celu otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest wymagany żaden kapitał początkowy.
Moment otwarcia firmy
Osoby chcące w końcu otworzyć swoją firmę często są bardzo niecierpliwe. Taki stan ma jednak swoje plusy i minusy. O ile chęć zdecydowanego działania może być dobrą motywacją do pracy na swoim, o tyle z tego powodu można zrobić kilka gaf. Jedną z nich jest chociażby założenie firmy pierwszego dnia miesiąca, przez co już w tym samym miesiącu będziemy musieli opłacić składkę ZUS. Zakładając firmę co najmniej drugiego dnia miesiąca, składkę ZUS będzie trzeba opłacić dopiero w przyszłym miesiącu. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić kilkaset złotych już na samym początku prowadzenia własnego biznesu.
Poduszka finansowa
Własna firma zawsze będzie generować mniejsze bądź większe koszta. Na początku nie każdy jest w stanie wyobrazić sobie, jak firma będzie funkcjonowała w ciągu najbliższych miesięcy. Z tego powodu, aby uniknąć zbyt rychłego zawieszenia swojej działalności, należy się zabezpieczyć przez ewentualnymi problemami finansowymi. Oznacza to, że warto mieć w zanadrzu co najmniej tyle pieniędzy, aby móc swobodnie żyć oraz prowadzić działalność bez przychodów co najmniej przez pół roku. W innym przypadku zła sytuacja finansowa może negatywnie wpłynąć na działanie w firmie, przez co jej rozwój nie będzie optymalny.
Oprócz wyżej wymienionych przykładów istnieje oczywiście o wiele więcej ciekawych wskazówek, o których warto pamiętać przed założeniem firmy. Jednak wskazówki powyżej powinny wystarczyć, aby otworzyć firmę w odpowiednim do tego momencie. Otwarcie firmy bez analizy powyższych wskazówek może skończyć się niepowodzeniem prowadzonego biznesu.
Dokładnie tak, poduszka finansowa jest tutaj bardzo istotna.