Czy faktoring to dobre rozwiązanie dla małych firm?

Mikro- i małe przedsiębiorstwa często miewają problemy z uzyskaniem kredytu na firmę w banku, zwłaszcza jeżeli prowadzą działalność od niedługiego czasu. Nic więc dziwnego, że wśród przedstawicieli sektora MŚP zainteresowanie pozabankowymi formami finansowania utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Wśród najpopularniejszych form finansowania wymienia się pożyczki, leasing i faktoring. Dziś prześwietlimy ten ostatni i sprawdzimy, czy faktoring to dobre rozwiązanie dla małych firm.

Jak działa faktoring?

Faktoring to w dużym skrócie usługa dla firm, które potrzebują szybko i bezpiecznie odzyskać dostęp do środków finansowych. “Szybko”, “bezpiecznie” i “odzyskać” to trzy słowa-klucze, niezwykle istotne w porównaniu faktoringu do pozostałych usług tego rodzaju. Zacznijmy od końca.

Odzyskaj swoje pieniądze

Faktoring nie jest formą zadłużania się i nie zagraża płynności finansowej firmy (a wręcz przeciwnie: pomaga ją utrzymać), ponieważ polega na odzyskaniu dostępu do zamrożonych środków, które należą się firmie. Z jednej strony sprawia to, że uzyskanie faktoringu jest prostsze, niż osiągnięcie zdolności kredytowej wymaganej przez bank, z drugiej jednak stanowi to pewne ograniczenie: z faktoringu nie skorzystamy bowiem, jeżeli nie oczekujemy na spłatę faktur. Jest to więc rozwiązanie zarezerwowane dla tych przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z długimi terminami płatności.

Błyskawiczna operacja

Wiemy, że zaciągnięcie kredytu na firmę bywa czasochłonne. Konieczność przedstawienia szczegółowej dokumentacji, oczekiwanie na decyzję, a następnie wypłata środków – to wszystko może potrwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy (wpływa na to wiele czynników: między innymi kwota kredytu czy staż firmy).

Faktoring online od PragmaGO wyróżnia się tym, że od momentu zgłoszenia faktur do finansowania (oczywiście wszystko odbywa się przez internet) do otrzymanie pieniędzy na konto firmowe) mija nie więcej niż dzień roboczy, a w wielu przypadkach czas oczekiwania nie przekracza dwóch godzin!

Wiele małych przedsiębiorstw może i zdecydowałoby się na kredyt, ale potrzebują środków natychmiast. Właśnie w takiej sytuacji świetnie sprawdzi się faktoring. Popularnym rozwiązaniem są również pożyczki, jednak ich koszty i bezpieczeństwo pozostawiają wiele do życzenia.

Pewnie i bezpiecznie

Chcąc uniknąć nieprzewidzianych komplikacji, warto skorzystać z faktoringu online w jednej z firm należących do Polskiego Związku Faktorów, na przykład w PragmaGO – daje to gwarancję skorzystania z usług świadczonych przez rzetelną i doświadczoną firmę.

Szansa na rozwój nawet w trudnych warunkach

Faktoring dla małych firm tworzy sprzyjające warunki do rozwoju. W jaki sposób?

  • z faktoringu mogą skorzystać firmy nawet z krótkim okresem prowadzenia działalności.
  • faktorzy prześwietlają przede wszystkim finanse firm, które zalegają ze spłatą, a nie tych, które zamierzają odzyskać należące im się fundusze – faktoring nie zamyka więc drogi przedsiębiorstwom, które w przeszłości mogły mieć problemy ze spłatą zobowiązań.
  • umożliwia radzenie sobie z przejściowymi trudnościami wynikającymi z sytuacji losowych, takich jak awarie, problemy z transportem czy zawirowania na rynku.
  • wreszcie faktoring daje małym firmom możliwości inwestycyjne w sytuacji, gdy działają “z miesiąca na miesiąc” lub, poprzez zwyczajowe praktyki w branży, są zmuszane do wystawiania faktur z 60-dniowym (a nawet jeszcze dłuższym) terminem płatności.

Dowiedz się więcej o faktoringu dla małych firm – https://pragmago.pl/porada/faktoring-dla-malych-firm/