Własna serwerownia czy zewnętrzne Data Center – co wybrać?

Własna serwerownia jest rozwiązaniem, na które decydują się głównie większe firmy, posiadające duże powierzchnie biurowe i możliwość zatrudnienia specjalistów do jej obsługi. Jednak i wśród nich można znaleźć przedsiębiorstwa doceniające zewnętrzne Data Center. To wygodne rozwiązanie, oferujące pełne wsparcie techniczne i możliwość skorzystania z profesjonalnych usług dla firm. Którą opcję warto wybrać do swojego przedsiębiorstwa?

Czy warto wybrać własną serwerownię?

Stworzenie własnej serwerowni to bardzo duży wydatek, na który decydują się głównie większe firmy, działające już jakiś czas na rynku. Małe i średnie przedsiębiorstwa dopiero rozpoczynające działalność rzadko kiedy podejmują się tak dużego przedsięwzięcia i zatrudnienia dodatkowych osób do obsługi sprzętów, danych i systemów. Aby stworzyć serwerownię od podstaw i zapewnić najlepszą ochronę danych, a także stabilne łącze, potrzebne są naprawdę duże nakłady finansowe.

Własna serwerownia to nie tylko zakup powierzchni, kiosków i szaf oraz instalacja systemów informatycznych, dzięki którym firma będzie mogła prowadzić działalność. To także stworzenie warunków do pracy serwerów i budowa infrastruktury teletechnicznej, która zapewni optymalną temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu, gdzie znajdują się najważniejsze komponenty. Co więcej, do obsługi profesjonalnej serwerowni potrzebni są specjaliści, którzy będą czuwać nad działaniem serwerów. Ze względu na to, że we własnych serwerowniach przechowuje się również poufne dane, często inwestuje się w całodobowy nadzór nad poprawnością działania systemów oraz monitoring serwerowni i ochroniarzy. To wszystko generuje duże koszty, które mogą okazać się barierą nie do przejścia dla większości firm.

Data Center – jak outsourcing pomaga w funkcjonowaniu przedsiębiorstw?

Rozwiązaniem jest outsourcing. Data Center to miejsce, które jest specjalnie przystosowane do tego, aby przechowywać, przetwarzać i chronić informacje oraz dane firm. Tworzą je najczęściej dostawcy usług dedykowanych dla biznesu, którzy mają ogromną wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii. Dzięki temu dostosowują swoje lokalizacje do światowych standardów, co potwierdzają przyznawane licencje.

Takie Data Center dla firm są dużo bezpieczniejsze od standardowych rozwiązań. Przykładem jest Data Center od INEA. Dostawca ten dysponuje miejscem o powierzchni 1500 m2 na trzech poziomach. Znajdują się na niej kioski po 26 szaf, 48 U. Oprócz tego zastosowano zaawansowane technologie takie, jak na przykład układ zabudowy w technologii zimnego korytarza czy system UPS w układzie N+1. Data Center znajduje się w bezpiecznej lokalizacji, poza administracyjnymi granicami Poznania, a jednocześnie blisko głównej drogi dojazdowej. INEA gwarantuje pełną redundancję zasilania, łącz dostępowych i klimatyzacji, pełen monitoring i ochronę budynku, a co więcej – całodobowy nadzór Network Operations Center, który czuwa nad poprawnością działania systemów i zapewnia wsparcie techniczne.

To jedna z najlepszych baz Data Center w Polsce. Jest znakomitym przykładem na to, jak ważne dla bezpieczeństwa firmy jest specjalne dostosowanie kompleksu, nad którym czuwają specjaliści, ochroniarze i zaawansowane systemy alarmowe. Przechowywanie informacji i danych w takim miejscu jest bardzo bezpieczne, a INEA oferuje również usługi obejmujące backup danych, chmurę dla firm oraz najlepszą ochronę przed atakami hakerskimi. To wszystko wpływa na to, że Data Center jest znacznie lepszym rozwiązaniem od własnej serwerowni w firmie.