Usługa faktoringu sprawiła, że przedsiębiorstwa mają szansę na otrzymanie należnych im pieniędzy nawet w kilka minut po wystawieniu faktury. Teraz nie trzeba już czekać na nadejście terminu płatności. Wystarczy tylko zamienić wystawioną fakturę na gotówkę, aby móc podjąć się realizacji kolejnych celów ważnych dla firmy.
Faktoring – ranking polecanych rozwiązań dla firm
To dobra opcja dla osób, które chcą zachować płynność finansową. W związku z tym, że usługa ta cieszy się coraz większą popularnością, do dyspozycji jest kilka rozwiązań dla przedsiębiorstw z różnych sektorów. Aby skorzystać z najlepszych, wystarczy w Google wpisać „faktoring ranking„, aby móc poznać polecane usługi faktoringu. Wśród nich można znaleźć FaktorOne, Ifis Finance, a także eFaktor. Należy dokładnie przeanalizować ranking faktoringu dla firm MŚP, aby móc poznać także inne propozycje, które zawsze należy dopasować do indywidualnych potrzeb własnego przedsiębiorstwa.
Faktoring dla firm – kto uczestniczy w tym procesie?
W procesie faktoringu biorą udział zawsze trzy podmioty:
- faktorant – jest nią firma. Mogą być to jednoosobowe działalności gospodarcze, ale także duże firmy, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. To oni przekazują firmie faktoringowej swoje należności wobec kontrahentów, które zawsze muszą być udokumentowane za pomocą stosownych dokumentów;
- faktor – firma faktoringowa, która organizuje finansowanie faktur wystawionych na faktoranta;
- dłużnik faktoranta – jest nią kontrahent, który jest zobowiązany do zapłaty za FV w określonym terminie.
Rodzaje faktoringu
Zanim jednak dojdzie do podpisania umowy faktoringowej, należy zapoznać się z poszczególnymi rodzajami tej usługi, aby mieć pewność, że korzysta się z możliwie najlepszych rozwiązań przeznaczonych dla firmy.
Faktoring niepełny
Nazywany często faktoringiem bez przejęcia ryzyka. Faktor nie bierze na siebie odpowiedzialności, jeżeli kontrahent nie będzie w stanie zapłacić za należności. Owszem, można liczyć na wsparcie finansowe wraz z podpisaniem umowy faktoringowej. Jeżeli jednak w umówionym terminie, dłużnik nie zapłaci za swoje zobowiązania, faktorant musi zapłacić za wszystko. Jest to rozwiązanie dobre dla tych przedsiębiorców, którzy wiedzą, że ich kontrahenci nie mają problemu z terminowym regulowaniem należności.
Faktoring pełny
Faktor bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność w przypadku niewypłacalności kontrahenta. Faktorant otrzymuje wsparcie finansowe dla wszystkich należności. Na barkach firmy faktoringowej spoczywa windykacja dłużnika, jeżeli ten nie zapłaci za poszczególne zakupy w wymaganym czasie. Nie każdy ma jednak możliwość skorzystania z faktoringu pełnego, który jest droższym rozwiązaniem.
Faktoring odwrotny
Jest to rozwiązanie, które pozwoli na realizację zakupów dla firmy. Decydując się na zakup poszczególnych towarów, otrzymuje się fakturę za którą należy zapłacić w określonym czasie. Wybierając firmę faktoringową i metodę odwrotną, będzie można z miejsca stać się właścicielem poszczególnych produktów. Należność można spłacić w wygodnych ratach. Wszystkie ustalenia uzależnione są pomiędzy faktorem a faktorantem.
Faktoring cichy
Kontrahent, który jest zobowiązany do spłaty należności, nie jest świadom tego, że dostawca otrzymał już należyte pieniądze od firmy faktoringowej. W tym rodzaju faktoringu należy pamiętać o tym, że zobowiązanie trzeba będzie spłacić samodzielnie – po tym, jak tylko kontrahent zapłaci za wszystkie zakupy. Pieniądze od firmy faktoringowej mogą pojawić się na koncie w ciągu kilku minut od wystawienia faktury.
Do dyspozycji jest także faktoring jawny, zaliczkowy, półotwarty, a także mieszany, pojedynczy, globalny, restrukturyzacyjny, krajowy i międzynarodowy. Wykorzystują je małe i średnie przedsiębiorstwa, którym zależy na utrzymaniu płynności finansowej.
Faktoring dla firm – jakie ma zalety?
Prowadzenie firmy aktualnie jest nie lada wyzwaniem. Każdy przedsiębiorca szuka dla siebie korzystnych rozwiązań, które pozwolą na to, aby wciąż móc istnieć i radzić sobie z konkurencją. To dlatego decydują się oni na faktoring online.
Wśród zalet faktoringu można wymienić szybszy proces wnioskowania. Wiele firm obawia się, że nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. To dlatego wielu właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw woli postawić na faktoring, dzięki czemu szybciej będzie można uzyskać dostęp do środków finansowych. Tym bardziej że pozyskane w ten sposób pieniądze będzie można przeznaczyć na dowolny cel.
Ta usługa jest dobra także w czasach kryzysu. Z takim miało się miejsce w latach 2008-2009, a także wtedy, kiedy świat mierzył się z pandemią COVID. Wiele banków miało obawy co do udzielania kredytów. Faktoring dla firm stał się alternatywą, która na dodatek była łatwiej dostępna.
Teraz nie trzeba już patrzeć na termin płatności faktury, aby móc cieszyć się pieniędzmi. Wystarczy wykorzystać dowolny rodzaj faktoringu, aby mieć pieniądze za sprzedane towary i usługi. W ten sposób każda firma będzie mogła podjąć się realizacji kolejnych celów pozwalających na jej rozwój.