Gdzie sprawdzić upadłość firmy?

W Internecie dostępnych jest wiele artykułów poruszających temat upadłości firm. Zazwyczaj dotyczą one jednak procedury ogłoszenia upadłości i składania właściwych wniosków przez dłużników. Tymczasem niewypłacalność danego podmiotu stanowi problem także dla jego dotychczasowych lub potencjalnych partnerów biznesowych.

Gdzie sprawdzić upadłość firmy i dlaczego warto to zrobić?

Jeśli przed podjęciem ryzykownej współpracy zastanawiasz się, gdzie sprawdzić upadłość firmy, postępujesz bardzo rozsądnie https://habza.com.pl/gdzie-sprawdzic-upadlosc-firmy/. Dokonywanie interesów z przedsiębiorcami, którzy zmagają się z problemami finansowymi, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Skutki takiej kooperacji mogą okazać się wyjątkowo uciążliwe. Należą do nich:

  • utrata majątku,
  • utrata płynności finansowej firmy ze względu na zastój płatności,
  • narażenie siebie i współpracowników na stres,
  • trudności w dalszym rozwoju firmy,
  • utrata innych, cennych współprac.

Ponadto problemy finansowe twoich dłużników oznaczają dodatkową pracę dla ciebie i twojego zespołu. A jeśli wyjdzie na jaw, że wspólnik jest niewypłacalny, twój udział w postępowaniu sądowym może okazać się konieczny.

Zastanówmy się zatem, gdzie sprawdzić upadłość firmy, aby uchronić się od tych nieprzyjemności.

Gdzie sprawdzić upadłość firmy i od czego to zależy?

Istnieje kilka miejsc, w których możesz zweryfikować firmy pod kątem ich wypłacalności. Najważniejsze z nich to:

  • sąd rejonowy,
  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności, 
  • Krajowy Rejestr Sądowy,
  • Monitor Sądowy i Gospodarczy,
  • ogłoszenia Krajowego Rejestru Zadłużonych oraz MSiG.

Jak wybrać odpowiednią wyszukiwarkę?

Dlaczego powyższa lista obejmuje tak wiele podmiotów i od czego zależy wybór konkretnej instytucji lub wyszukiwarki? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Kiedy niewypłacalność danej firmy staje się faktem, dłużnik ma 30 dni na złożenie w sądzie stosownego wniosku. W przypadku spółki cywilnej pismo muszą przygotować wszyscy wspólnicy. Następnie sąd musi wydać oświadczenie o upadłości firmy, a także dokonać jego upublicznienia. Zapewne domyślasz się, że cała procedura zajmuje sporo czasu. Nie zawsze liczy się zatem jedynie fakt, że dana firma ogłosiła upadłość – należy także sprawdzić, czy w jej sprawie nie toczy się aktualnie postępowanie. Możesz to zrobić, kontaktując się z sądem, do którego przynależy siedziba firmy, której wypłacalność chcesz zweryfikować. Dane o wnioskach dot. upadłości firm udostępnia także Monitor Sądowy i Gospodarczy. Są one jawne.

Wybór instytucji lub wyszukiwarki zależy także od rodzaju firmy, z którą mamy do czynienia. CEiDG zbiera informacje o jednoosobowych działalnościach gospodarczych, natomiast KRS jest poświęcony spółkom.

Gdzie sprawdzić upadłość firmy? Warto zdecydować się na MSiG, ponieważ w tej wyszukiwarce nie musisz wprowadzać szczegółowych danych przedsiębiorstwa. Informacje publikowane przez Monitor Sądowy i Gospodarczy są aktualne i dostępne znacznie szybciej, niż w pozostałych instytucjach. To ważne zwłaszcza dla tych osób, które nawiązały współpracę z przedsiębiorcami, wobec których toczy się aktualnie postępowanie upadłościowe. Jeśli jesteś jedną z nich, z pewnością chcesz odzyskać należne środki finansowe. Aby było to realne, musisz działać możliwie szybko.

Jak uchronić firmę przed upadłością?

Jeśli obawiasz się, że twoją firmę mogą czekać kłopoty finansowe, skontaktuj się z przedstawicielem Habza Finanse. Doświadczeni specjaliści pomogą ci uniknąć niewypłacalności.