Importerzy mają jedynie do końca lipca na dobrowolne wprowadzenie poprawek do wcześniej złożonych sprawozdań za IV kwartał 2023 roku i I kwartał 2024 roku, które są powiązane z mechanizmem CBAM. W tym samym czasie, muszą również przedłożyć nowe sprawozdania za II kwartał bieżącego roku. Obecnie, grzywna za każdą tonę niewyjawionych emisji mieści się w zakresie od 10 do 50 euro.
Mechanizm Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem Emisji CO2 (CBAM – Carbon Border Adjustment Mechanism) to jeden z najistotniejszych procesów regulacyjnych dla importerów z Unii Europejskiej, z którym musieli się zmierzyć w 2024 roku. Obowiązek identyfikacji transakcji podlegających temu mechanizmowi, przygotowywanie szczegółowych sprawozdań oraz zbieranie informacji o emisjach zawartych w importowanych produktach wymaga nabycia specjalistycznej wiedzy i dostosowania działań firmy do nowych wymogów.
Tego typu wyzwanie staje się coraz bardziej pilne, gdyż 31 lipca to koniec terminu nie tylko na dobrowolne korekty sporządzonych sprawozdań, ale również na złożenie najnowszego sprawozdania za II kwartał bieżącego roku. Wprowadzane są również zmiany w regulacjach dotyczących raportowania poziomu emisji gazów cieplarnianych zawartych w importowanych produktach.