Zarządcy dróg oraz podmioty zajmujące się organizacją ruchu na remontowanych odcinkach jezdni powinni wiedzieć, jakie są powszechnie stosowane sygnalizatory wahadłowe. To urządzenia wskazujące wykorzystywane przede wszystkim okresowo w razie konieczności tymczasowej reorganizacji ruchu pojazdów na wybranych drogach. Z tego poradnika dowiesz się, jak wybrać sygnalizatory wahadłowe i gdzie znajdują zastosowanie takie urządzenia wskazujące.
Czym jest i kiedy stosuje się sygnalizację wahadłową?
Sygnalizatory wahadłowe są urządzeniami, które są niezbędne do zastosowania na zwężeniach dróg oraz w miejscach, gdzie występują niebezpieczne elementy infrastruktury drogowej. Jeśli nie ma możliwości przejazdu aut jednocześnie w obu kierunkach, koniecznie trzeba stosować sygnalizatory wahadłowe.
Sygnalizatory wahadłowe stosuje się na drogach w przestrzeni publicznej, jeśli zachodzą następujące warunki:
- odcinek drogi ze zwężeniem po jednej stronie jest dłuższy niż 50 metrów przy zachowaniu natężenia ruchu na poziomie co najmniej 500 pojazdów na godzinę w obu kierunkach,
- zachodzi bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu pojazdów z powodu, np., pochylenia jezdni,
- w miejscu niebezpiecznym brak sygnalizatorów wahadłowych spowoduje problemy z udzieleniem pierwszeństwa przejazdu.
Odpowiadasz za reorganizację ruchu drogowego na czas przeprowadzenia prac remontowych nawierzchni asfaltowej lub rozbudowy drogi? W takiej sytuacji potrzebujesz profesjonalnych i sprawnych sygnalizatorów wahadłowych. Możesz je zamówić w sklepie internetowym na stronie: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Sygnalizatory-wahadlowe/746.
Jakie są wymogi techniczne dla sygnalizatorów wahadłowych?
W Polsce obowiązują jasne regulacje odnoszące się do warunków technicznych, które muszą spełniać stosowane sygnalizatory wahadłowe. Urządzenia trójkomorowe muszą występować o średnicy okręgów świetlnych w rozmiarze 200 lub 300 mm, natomiast sygnalizatory wahadłowe dwukomorowe o średnicy 300 mm.
Warto dodać, że do sygnalizacji wahadłowej stosuje się tylko dwie barwy: czerwona i zielona. W tym przypadku nie ma konieczności stosowania dodatkowego koloru pomarańczowego. Zgodnie z przepisami sygnalizacja wahadłowa powinna być też oznakowana znakiem drogowym A-29 Sygnały świetlne.
Do czego przydaje się sygnalizator wahadłowy w infrastrukturze drogowej?
Jest co najmniej kilka sytuacji, w których sprawdzają się sygnalizatory wahadłowe. Gotowy zestaw 2-komorowy w technologii LED pozwala na:
- bezpieczne zarządzanie ruchem pojazdów na drogach, gdzie występują zwężenia jezdni lub inne przeszkody,
- zmniejszenie strat czasu potrzebnego na przejechanie zwężonego odcinka drogi,
- poprawę przepustowości ruchu pojazdów.
Warto też dodać, że nowoczesne sygnalizatory wahadłowe mogą pracować w trybie dobowym i tygodniowym. To możliwe dzięki innowacyjnym sterownikom, które można dowolnie zaprogramować wedle potrzeb sytuacji.
Zakup sygnalizatora wahadłowego – na co zwrócić uwagę?
Przed zakupem konkretnego modelu sygnalizatora wahadłowego trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na takie parametry, jak:
- średnica klosza,
- źródło światła, np. diody LED,
- sposób zasilania sygnalizatora wahadłowego,
- rodzaj sterowania sygnalizatorem,
- materiał wykonania.
Kupując sygnalizator wahadłowy, warto też wybierać tylko taki model, który spełnia normy wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.[1]
To gwarancja, że wybrana sygnalizacja wahadłowa będzie gwarantowała maksimum bezpieczeństwa na danym odcinku drogi i jednocześnie pozwoli na legalne zarządzanie ruchem drogowym przez zarządcę lub inny podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo na drodze.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181