Jeżeli firma ma problemy z zachowaniem płynności finansowej, to faktoring może być odpowiedzią na jej potrzeby. Dzięki niemu otrzymuj bieżące finansowanie i może powiększać swoje obroty, udostępniając kredyt handlowy swoim odbiorcom, minimalizując jednocześnie ewentualne trudności z uzyskaniem zapłaty od nabywców.
Na czym polega faktoring?
Faktoring w skrócie można określić finansowaniem faktur z odroczonym okresem spłaty. Praktycznie wygląda to tak: firma wystawia swojemu kontrahentowi fakturę VAT z wydłużonym czasem zapłaty, okazuje się tymczasem, że musi oczekiwać na gotówkę. Tutaj z pomocną dłonią przybywa firma faktoringowa, która płaci sumę faktury i teraz ona zostaje wierzycielem klienta i należność przechodzi na nią.
Poza finansowaniem na ogół firmy faktoringowe zapewniają pakiet pomocniczych usług. Faktoring jest usługą bardzo złożoną, która wiąże finansowanie z administrowaniem należnościami, dlatego na jej ostateczny koszt wpływają detale. Koszty faktoringu stanowią odsetki, prowizje oraz czasami rozmaite opłaty poboczne.
Instytucje finansowe oferują różnorodne rodzaje faktoringu. Osiągalne typy faktoringu to: międzynarodowy, cichy, odwrotny, niepełny oraz bez regresu. Faktoring bez regresu oznacza optymalne bezpieczeństwo transakcji, gdyż ryzyko niewypłacalności odbiorcy ponosi faktor. Faktoring tajny jest polecany dla spółek, które nie chcą zawiadamiać swojego kontrahenta o korzystaniu z takiego finansowania. Faktoring odwrotny wiąże się z tym, że faktor finansuje zakupy firmy, która w taki sposób uzyskuje dla siebie odroczony termin zapłaty.
Firmy faktoringowe — bogaty wybór
Kiedy znamy pozytywnej strony faktoringu, zbliża się czas na wybór właściwego faktora. Istnieje duży wybór i przedsiębiorcy zaintrygowani faktoringiem w naszym kraju mogą skorzystać z ofert rozlicznych instytucji faktoringowych — zwanych profesjonalnie faktorami — jakimi są banki tudzież bankowe i niezależne korporacje faktoringowe. Selekcja najlepszej firmy faktoringowej nie należy do zadań banalnie prostych, mając na uwadze sporą liczbę takich spółek działających na rynku. Przedsiębiorca, który do tego czasu nie korzystał z faktoringu, a jest nim zainteresowany, powinien zebrać informacje, na czym skupić szczególną uwagę przy wyborze faktora.
Rozmaitość oferentów skutkuje wielorakością propozycji przystępnych dla dużych jak i dla małych firm. Z drugiej strony różnice tyczące się oczekiwań formułowanych poprzez banki i instytucje faktoringowe względem przedsiębiorców bywają bardzo duże. Zaletą sporej liczby faktorów jest jednak to, że kiedy jedna firma faktoringowa odmówi przedsiębiorstwu faktoringu, to jednak faktoring może okazać się dostępny u w innego faktora.
Na co zwracać uwagę przy wyborze
W trakcie wyboru instytucje finansowej poza opłatami należałoby zwrócić szczególną uwagę na inne elementy, jakie będą determinowały o użyteczności faktoringu. Trzeba poznać na przykład: wymaganie globalnej cesji ewentualnie jego brak, konsekwencje przewidziane za opóźnienia w spłacie, wysokość nadanego progu środków finansowych i szansa jego podniesienia, ilość aprobowanych kontrahentów i czasy zapłaty aprobowane poprzez instytucję finansową.
Wyszukiwanie firmy faktoringowej powinno się zacząć od wyznaczenie priorytetów przedsiębiorstwa. A więc czego oczekujemy od faktoringu? Koszty są niewątpliwie przez cały czas ważne, natomiast nie mogą stać się bezprecedensowym kryterium doboru faktoringu. Faktoring jest złożonym produktem finansowym dlatego, powinno się zwracać uwagę na wielorakie jego przymioty czy też zakres oferowanych poprzez firmy faktoringowe usług. Pomocą w poszukiwaniu właściwego rozwiązania może być specjalistyczny serwis FAKTORINGoferty.pl umożliwiający porządkowanie i porównywanie ofert faktorów.