Księgowość jest dość skomplikowanym działem, który wymaga sporej wiedzy w dziedzinie finansów. Zadaniem księgowego jest obliczanie wszelkich podatków, rozliczanie faktur oraz inne działania związane z rachunkowością oraz kontrolą nad rozliczeniami finansowymi firmy. Większe firmy zatrudniają zazwyczaj księgowego, czy księgową na cały etat. Jeśli natomiast chodzi o osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, zazwyczaj korzystają jedynie z niewielkiej pomocy księgowego. Jeżeli interesuje Cię praca w zawodzie księgowego, musisz wiedzieć jakie kwalifikacje są oczekiwane od osób aplikujących na tego typu stanowisko.
Kwalifikacje księgowego
Jak już wspomnieliśmy, osoba aplikująca na stanowisko księgowego musi posiadać odpowiednio szeroką wiedzę w tym zakresie. Jest to podstawowe wymaganie, które musi spełnić każdy potencjalny kandydat na to stanowisko. Powinien on posiadać wykształcenie wyższe lub przynajmniej średnie w zakresie rachunkowości. Może również wybrać specjalizację typowo dotyczącą księgowości. Poza samą wiedzą i dyplomem niezbędna jest również odbyta praktyka. Praktykę księgową można odbyć zazwyczaj w biurze rachunkowym lub podobnych instytucjach. W przypadku osób z wykształceniem średnim musi ona wynosić minimum dwa lata, po czym należy zdać egzamin państwowy. W przypadku osób z wykształceniem wyższym praktyka może trwać trzy lata, przy czym w takiej sytuacji nie trzeba zdawać egzaminu państwowego.
Szkolenie – księgowość
Warto wiedzieć, że rynek, a także samo prawo, często się zmienia, dlatego nawet księgowi, którzy pracują w swoim zawodzie od wielu lat, ciągle muszą uzupełniać swoją wiedzę i nabywać nowych umiejętności. Można to zrobić samodzielnie, jednak przydatne okazują się również kursy księgowości, które obejmują nowości pojawiające się w tej konkretnej dziedzinie. Poza tym, na takim szkoleniu zdobędziemy nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną wiedzę, a często także nauczymy się obsługiwać jeden z popularniejszych programów księgowych. Jest to szczególnie ważne jeśli zamierzamy znaleźć zatrudnienie, gdyż pracodawcy często doceniają fakt znajomości jednego z programów do rozliczeń.
Predyspozycje na stanowisko księgowego
Chociaż zdobyta wiedza jest bardzo ważna, to trzeba otwarcie powiedzieć, że nie każdy ma predyspozycje do tego żeby zostać księgowym. Tak więc wiedza zdobyta na kursie, czy w czasie studiów, to nie wszystko. Potrzebujemy również konkretnych umiejętności. Jedną z ważniejszych będzie na pewno skrupulatność. Wszelkiego rodzaju rachunki oraz rozliczenia podatków czy finansów firmy muszą być dokładnie wykonane, tak aby wszystkie sumy się zgadzały. Dlatego też skrupulatność i odpowiedzialność to jedne z ważniejszych cech dobrego księgowego. Ważna jest także umiejętność planowania sobie pracy i dobrego zarządzania czasem. Poza tym, księgowy powinien być odporny na stres i dobrze sobie radzić pod presją czasu, a także potrafić rozwiązywać pojawiające się problemy w sposób skuteczny i efektywny.
Księgowy – praca
Pracę w charakterze księgowego najłatwiej znaleźć w dużych miastach. Tam gdzie więcej firm, tam większe zapotrzebowanie na osoby aplikujące na to stanowisko. Duże firmy mogą zatrudniać nawet po kilku księgowych, jednak muszą to być osoby odpowiedzialne o bardzo dużej wiedzy, gdyż muszą dokonywać rozliczeń całej firmy. Z drugiej strony, coraz częściej powstają biura rachunkowe, które skupiają księgowych pracujących na pojedynczych zleceniach dla mniejszych klientów. Mogą to być niewielkie firmy lub osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Możliwości jest wiele i tak naprawdę rynek ciągle się rozwija, a zapotrzebowanie na księgowych ciągle rośnie.
Księgowa online
Inną możliwością jest prowadzenie swojej działalności online. Wielu księgowych oferuje swoje usługi właśnie w ten sposób. Tak naprawdę nie musimy być na miejscu, aby zajmować się finansami danej firmy. Na przykład w przypadku działalności jednoosobowych, zazwyczaj wystarczy, że klient wyśle nam na koniec miesiące wszystkie faktury i rozliczenia. Jest to spora oszczędność, gdyż nie potrzebujemy w tym momencie własnego biura. Jeśli jednak zależy nam na spokojnym miejscu pracy, to istnieje sporo biur rachunkowych, które chętnie zatrudnią księgową czy księgowego gotowych pracować online. Księgowość online jest ciągle rozwijającą się branżą i wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na tego typu pracowników będzie ciągle rosło.
Ile zarabia księgowy
Zawód księgowego wymaga dużej odpowiedzialności i rozległej wiedzy, dlatego jest on dobrze płatny. Przeciętnie, księgowy rozpoczynający swoją karierę zawodową może zarobić około 4000 złotych brutto. Jest to zazwyczaj stawka minimalna, jednak średnio księgowy zarabia około 5200 złotych brutto. Główny księgowy w firmie może natomiast zarobić nawet do 12000 złotych. Wiele zależy również od formy zatrudnienia. Biura rachunkowe, które opierają się na pojedynczych zleceniach, często mogą zarabiać więcej od takich indywidualnych klientów niż księgowy pracujący na etacie w firmie. Tak czy inaczej, nie ulega wątpliwości, że praca księgowego jest bardzo ceniona i potrzebna.