Kim jest cyfrowy nomada

Cyfrowy nomadyzm stał się w ostatnich latach bardzo popularnym i atrakcyjnym sposobem na życie. Polega on na tym, że osoby pracujące przez Internet, przenoszą się do różnych miejsc na ziemi, spędzając tam określoną ilość czasu. Jedni mogą wybrać się w dane miejsce na tydzień, czy dwa, inni na miesiąc, a jeszcze inni na kilka miesięcy czas nawet na rok lub więcej. Rozwiązanie takie wiąże się zarówno z wieloma zaletami, jak i wyzwaniami, które czekają na takie osoby. Przyjrzyjmy się nieco bliżej stylowi życia cyfrowych nomadów i zastanówmy się czy to coś dla nas.

Czego potrzebuje cyfrowy nomada

Jak wspomnieliśmy na wstępie, cyfrowy nomada to osoba, która przenosi się z miejsca na miejsce i pracuje z dowolnego miejsca na świecie. Jest to praca zdalna, a więc do normalnego funkcjonowania i zapewnienia sobie środków utrzymania potrzebny jest przede wszystkim Internet. W niektórych zawodach wystarczy podstawowy pakiet internetowy, który nie musi być bardzo szybki, w innych natomiast łącze musi być bardzo szybkie, gdyż od tego zależy czas pracy oraz jej efekty. Może być to problemem w niektórych miejscach, szczególnie w krajach trzeciego świata, gdzie stałe łącza internetowe nie są tak bardzo rozpowszechnione, a Internet sam w sobie często jest zawodny. Dla niektórych osób pracujących przez Internet może być to prawdziwym wyzwaniem i sprawić, że pobyt w danym kraju, czy regionie stanie się niemożliwy. Poza dobrym łączem internetowym, cyfrowi nomadzi potrzebują wygodnego miejsca do pracy. To prawda, że nieraz wyobrażamy sobie osoby pracujące przy komputerze na plaży, z widokiem na morze, jednak z reguły nie jest to ani wygodne, ani praktyczne rozwiązanie. Może się ono sprawdzić na parę dni, ale na dłuższą metę potrzebujemy bardziej dogodnych warunków do pracy.

cyfrowy nomada

Jak wygląda praca cyfrowego nomady

Praca cyfrowego nomady odbywa się głównie przez Internet, chociaż może zdarzyć się, że trzeba załatwić coś w danym miejscu. Może tak być chociażby w przypadku osób, które współpracują z agencjami turystycznymi. Zajmują się one między innymi wyszukiwaniem nowych rynków, na których dane biuro podróży, czy agencja turystyczna mogłaby prowadzić swoją działalność i które mogłaby odwiedzać wraz z turystami. W takim przypadku praca cyfrowego nomady jest podzielona pomiędzy zlecenia, które wykonuje on zdalnie, a pracę w terenie przy wyszukiwaniu i pozyskiwaniu nowych klientów. W innych przypadkach cyfrowi nomadzi zazwyczaj pracują w pełni zdalnie. Do najbardziej popularnych zawodów, które można wykonywać w ten sposób należy między innymi zawód programisty, czyli osoby projektującej i programującej strony internetowe oraz aplikacje, a także zarządzającej ich odpowiednim funkcjonowaniem. Poza tym, w ostatnim czasie na tego rodzaju styl życia decyduje się wielu dziennikarzy i copywriterów, którzy tworzą artykuły do gazet, czy na blogi. Podobnie kwestia ta wygląda w przypadku fotografów, którzy zajmują się wychwytywaniem ciekawych ujęć z różnych miejsc na ziemi.

Kto może zostać cyfrowym nomadą

Trzeba przyznać, że nie każda osoba może zostać cyfrowym nomadą. Dzieje się tak między innymi ze względu na charakter pracy, a także na osobowość danego człowieka. Jak wspomnieliśmy wyżej, praca jaką wykonujemy musi pozwalać nam na podróżowanie od miejsca do miejsca bez potrzeby poszukiwania zatrudnienia w każdym z nich. Dlatego też cyfrowy nomadyzm dotyczy tych osób, które mogą pracować zdalnie. Mogą one współpracować z różnymi firmami i być przez nie zatrudnione lub pracować na własny rachunek. Kolejna rzecz to osobowość i charakter danej osoby, Z pewnością zdajemy sobie sprawę, że nie każdy lubi podróżować i dla wielu przeniesienie się do innego kraju, czy nawet miasta może być sporym wyzwaniem i tak naprawdę nie będzie dla niego żadną przyjemnością. Takie osoby z pewnością nie podzielają entuzjazmu jakim charakteryzują się cyfrowi nomadzi w kwestii zwiedzania nowych miejsc i poznawania nowych kultur. Typowy cyfrowy nomada to osoba otwarta, ciekawa świata, która jest w stanie znieść pewne niedogodności, żeby przystosować się do nowej kultury. To ktoś, kto nie kieruje się uprzedzeniami i chętnie nawiązuje nowe znajomości. Dla takich osób styl życia prowadzony przez cyfrowych nomadów będzie nie tylko swego rodzaju wyzwaniem, ale przede wszystkim ogromną przyjemnością.

cyfrowy nomadyzm

Zalety i wady cyfrowego nomadyzmu

Cyfrowy nomadyzm ma swoje zalety, jak i wady. Do zalet takiego sposobu życia z pewnością należy możliwość poznawania nowych miejsc bez konieczności oszczędzania. Zarabiamy na bieżąco, więc nie musimy martwić się o to, że pieniądze w pewnym momencie się skończą. Szczególnie jeśli chcemy zatrzymywać się w różnych miejscach na krótkie okresy czasu jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Poza tym styl życia cyfrowego nomady pozwala na zwiedzenie ogromnej liczby miejsc. Nie jesteśmy ograniczeni praktycznie niczym. Jeśli chodzi o wady, trzeba liczyć się z tym, że kultura w różnych miejscach może znacznie różnić się od tej, do której przywykliśmy. Poza tym, czasami osobom takim może doskwierać samotność. Wyzwaniem może być również inny sposób odżywiania, trzeba się więc będzie przestawić na miejscową kuchnię.