Oszczędzanie nie jest trudne. Kilka porad i wskazówek

Czasami najtrudniejszą rzeczą w oszczędzaniu pieniędzy jest dopiero początek. Poniższy poradnik krok po kroku, jak oszczędzać, może pomóc w opracowaniu prostej i realistycznej strategii, dzięki której możesz oszczędzać na wszystkie krótko- i długoterminowe cele oszczędnościowe.

  • Rejestruj swoje wydatki

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania jest ustalenie, ile wydajesz. Śledź wszystkie swoje wydatki — to znaczy każdą kawę, artykuły gospodarstwa domowego i napiwek. Po uzyskaniu danych uporządkuj liczby według kategorii, takich jak gaz, artykuły spożywcze i kredyt hipoteczny, i zsumuj każdą kwotę. Użyj wyciągu z karty kredytowej i wyciągu bankowego, aby upewnić się, że jesteś dokładny – i nie zapomnij o żadnym.

  • Budżet na oszczędności

Gdy już zorientujesz się, ile wydasz w ciągu miesiąca, możesz zacząć organizować zarejestrowane wydatki w realny budżet. Twój budżet powinien określać, w jaki sposób twoje wydatki mają się do twoich dochodów — abyś mógł zaplanować wydatki i ograniczyć nadmierne wydatki. Pamiętaj, aby uwzględnić wydatki, które występują regularnie, ale nie co miesiąc, takie jak konserwacja samochodu.

  • Znajdź sposoby na ograniczenie wydatków

Jeśli twoje wydatki są tak wysokie, że nie możesz zaoszczędzić tyle, ile chcesz, być może nadszedł czas, aby je ograniczyć. Zidentyfikuj rzeczy nieistotne, na które możesz wydać mniej, takie jak rozrywka i jedzenie poza domem. Poszukaj sposobów na zaoszczędzenie na stałych miesięcznych wydatkach, takich jak telewizja i telefon komórkowy.

  • Ustal cele oszczędnościowe

Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest wyznaczenie sobie celu. Zacznij od zastanowienia się, na co możesz chcieć odłożyć — na przykład bierzesz ślub, planujesz wakacje lub oszczędzasz na emeryturę. Następnie zastanów się, ile pieniędzy będziesz potrzebować i ile czasu zajmie Ci ich zaoszczędzenie.

  • Zdecyduj o swoich priorytetach

Po wydatkach i dochodach, Twoje cele prawdopodobnie będą miały największy wpływ na sposób alokacji oszczędności. Pamiętaj, aby pamiętać o celach długoterminowych — ważne jest, aby planowanie przejścia na emeryturę nie ustępowało potrzebom krótkoterminowym.

Jak zaplanować domowy budżet? Sprawdź tutaj.