Jak zadbać o budżet domowy? Kilka porad i trików

Nie musisz być dobry z matematyki, aby dobrze radzić sobie z pieniędzmi, wystarczy, że sprytnie podejdziesz do swoich nawyków związanych z wydatkami, aby zarządzać budżetem domowym. Wbrew temu, w co wierzy wiele osób, utrzymanie domowego budżetu to nie tylko wiązanie końca z końcem.

Kluczem do stworzenia dobrego domowego budżetu jest spisanie wszystkiego na papierze lub elektronicznym arkuszu kalkulacyjnym. Choć może się to wydawać nudne i żmudne, tworzenie arkusza budżetu domowego nie tylko pomoże Ci zarządzać pieniędzmi, ale także poprawi finanse.

Zapisuj swój całkowity dochód

Pierwszym krokiem jest zapisanie całkowitego dochodu na górze arkusza kalkulacyjnego budżetu domowego. Powinna to być kwota, którą Ty i/lub Twój współmałżonek zarabiacie co miesiąc. Jeśli źródło dochodu nie jest stałe i jego wysokość zmienia się co miesiąc, zapisz średni miesięczny dochód lub szacunkową kwotę, którą spodziewasz się otrzymać. Ta sama zasada dotyczy osób pracujących na własny rachunek.

Odejmij wydatki stałe

Drugim krokiem jest odjęcie stałych wydatków od całkowitego dochodu gospodarstwa domowego. Wydatki stałe zazwyczaj obejmują kredyt hipoteczny, czynsz, rachunki za media, czesne, opłatę transportową, podatki, długi i artykuły spożywcze. Ponieważ niektóre wydatki gospodarstwa domowego wymagają stałej kwoty pieniędzy, podczas gdy inne zmieniają się co miesiąc, odłóż średnią kwotę na rachunki i artykuły spożywcze.

Oblicz dochód netto

Pieniądze, które pozostają Ci po odjęciu stałych i zmiennych wydatków od całkowitego dochodu gospodarstwa domowego, stanowią dochód netto. Bez względu na to, jak mała jest ta liczba, zanotuj ją w osobnej kolumnie w planowaniu budżetu domowego.

Stwórz fundusz awaryjny

Jeśli masz szczęście, że po odjęciu miesięcznych wydatków masz trochę pozostałej kwoty, upewnij się, że odłożysz co najmniej 10-30% swojego netto na fundusz awaryjny. Według większości ekspertów finansowych, idealny fundusz ratunkowy powinien być wart przynajmniej trzy miesiące całkowitego dochodu. Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na to jest otwarcie konta oszczędnościowego w banku.

Co w praktyce oznacza wprowadzenie Polskiego Ładu? Zobacz tutaj.