Reformowany system kaucji wprowadzany od 2025 roku - co się zmienia? - 1 2024

Reformowany system kaucji wprowadzany od 2025 roku – co się zmienia?

Zgodnie z dzisiejszym komunikatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ), przyszłe modyfikacje w systemie kaucyjnym są już zaplanowane. Premiera tego systemu, zaplanowana na 1 stycznia 2025 r., nie uległa zmianie, jednakże system ten będzie zawierał szereg istotnych zmian.

Anita Sowińska, Wiceminister MKiŚ, zapowiedziała wzrost kwoty kaucji za wielokrotnego użytku butelki szklanej, takie jak te używane do piwa. Ceny te zostaną podniesione z obecnych 50 groszy do 1 złotej za sztukę. Potwierdzono również informacje dotyczące wyłączenia kaucji z zakresu podatku VAT oraz wyłączenie opakowań po produktach mlecznych z tego systemu aż do 1 stycznia 2026 r. To oznacza, że sklepikarze będą mieli dodatkowy rok na przygotowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, które chronią personel sklepu i klientów przed bakteriami oraz nieprzyjemnym zapachem związanym ze składowaniem zużytych butelek po mleku.

Reforma ta przynosi ulgę producentom żywności, którzy dążyli do tego, aby „kaucja podążała za produktem”, to znaczy była pobierana na każdym etapie dystrybucji i sprzedaży. To oznacza, że nowy podatek zostanie dodany do rachunku – wbrew wcześniejszym ustaleniom – także w restauracjach i kawiarniach. Zmiany te będą również wymagały adaptacji w małych sklepach sprzedających piwo w wielorazowych butelkach. Obecnie obowiązujące przepisy Ustawy o Gospodarce Opakowaniami i Odpadami Opakowaniowymi (Dziennik Ustaw 2023, pozycja 1852) wymagają od placówek handlowych większych niż 200 metrów kwadratowych przyjmowania pustych butelek. Wiceminister Anita Sowińska zapowiedziała jednak, że również inne sklepy sprzedające piwo w wielokrotnego użytku butelkach będą musiały przyjmować zwroty tych butelek.