Wiedza o społeczeństwie – matura dodatkowa!

Pozytywne zdanie egzaminu dojrzałości — matury — z jednej strony daje nam wykształcenie średnie pełne, a z drugiej jest przepustką do możliwości aplikowania na studia. Obecnie przewidziane są dwie części: część obowiązkowa oraz dodatkowa. W ramach tej pierwszej mieszczą się takie przedmioty jak: język polski, matematyka czy język angielski. Jednym z najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych jest natomiast WOS. Warto zatem zadać pytanie, jak odpowiednio przygotować się do matury z wiedzy o społeczeństwie?

Jak przygotować się do matury z WOS-u?

Rozpoczęcie przygotowań do matury z WOS-u należy rozpocząć od wskazania, jaki zakres będzie nas obowiązywał. Zarówno w podstawowej, jak i rozszerzonej części można wymienić m.in.:

– Życie społeczne;

– Udział obywateli w życiu publicznym (w tym również wybory, systemy wyborcze, jak np. się odbywają);

– Gospodarka rynkowa;

– Pieniądze i banki.

Są to ogólne tematy i tylko kilka z dużo dłuższej ich listy. Po przygotowaniu zakresu sięgnij po pomoce naukowe przygotowujące do matury z WOS-u. Pozwolą Ci one usystematyzować zdobytą już wiedzę oraz sprawdzić ją w praktyce, dzięki przygotowanym zadaniom. Zazwyczaj są one tworzone bardzo podobnie do tych, które występują na maturze, dlatego będziemy mieć pełen obraz naszych możliwości.

Propozycje pomocy dydaktycznych z WOSU

Sprawdzając propozycje różnorodnych księgarni, zarówno tych stacjonarnych, jak i działających jako internetowe platformy można zauważyć, że proponują one wiele pomocy dydaktycznych. Proponowane tytuły to m.in.:

Repetytorium maturzysty 2022. Wiedza o społeczeństwie, autor: Agnieszka Chłosta-Sikorska, Krystian Paprocki, Natalia Olaczek;

Wiedza o społeczeństwie. Repetytorium maturzysty 2022, autor: Maciej Podbielkowski;

Teraz matura. Wiedza o społeczeństwie. Vademecum, autor: Arkadiusz Janicki, Justyna Kięczkowska, Michał Drgas;

Matura 2021. Wiedza o społeczeństwie. Testy i arkusze. Zakres rozszerzony, autor: Barbara Freier Pniok, Iwona Walendziak, Katarzyna Chabior-Mundała;

Vademecum. Matura 2022. Wiedza o społeczeństwie, autor: Agnieszka Chłosta-Sikorska, Krystian Paprocki, Natalia Olaczek;

Teraz matura. Wiedza o społeczeństwie. Zadania i arkusze maturalne, autor: Barbara Furman, Joanna Ostrowska, Katarzyna Panimasz;

Nowa matura z wiedzy o społeczeństwie. Testy, autor: Krzysztof Kowaluk.

Powyższe pozycje są tylko przykładowymi. Oczywiście na to, co ostatecznie się zdecydujemy, powinno zależeć od naszych preferencji.