Zakup mieszkania – o czym musisz pamiętać?

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która nierzadko rzutuje na nasze finanse przez kilkanaście następnych lat. Wybór odpowiedniego lokalu powinien być poprzedzony bardzo dokładną analizą danej lokalizacji oraz samego bloku i mieszkania. Musimy dokładnie przeanalizować także Miejscowy Plan Zagospodarowania, aby uniknąć późniejszych rozczarowań w postaci budowy centrum handlowego lub drogi obok naszego miejsca zamieszkania. O czym jeszcze warto pamiętać, kupując nieruchomość?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jeżeli jesteśmy zainteresowani mieszkaniem z rynku wtórnego to pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest dokładne prześwietlenie dokumentu, jakim jest księga wieczysta danej nieruchomości.

Znajdziemy tam wszelkie informacje na temat stanu prawnego nieruchomości. Aby móc mieć wgląd w taki rejestr, musimy poprosić o jej numer obecnego właściciela lub pośrednika sprzedaży. Aby sprawdzić ten dokument, nie musimy nawet wychodzić z domu – wszystko dostępne jest online.

Przeglądając poszczególne informacje w księdze wieczystej szczególną uwagę, powinien zwrócić dział III i IV. To tam znajdziemy dokładny opis nieruchomości, lokalizację oraz jej metraż. Dział II natomiast to miejsce, w którym dowiemy się, kto jest obecnym właścicielem lub użytkownikiem wieczystym posiadłości. W dziale III znajdziemy informację o ewentualnych ograniczeniach lub służebnościach, natomiast w dziale IV – dane na temat hipotek oraz obciążeniach występujących w przypadku danej nieruchomości.

Oczywiście poza dokładnym sprawdzeniem księgi wieczystej warto bardzo dokładnie przeanalizować stan techniczny danej nieruchomości.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym

Kupując nową nieruchomość mamy jasną sytuację. Oprócz wyboru odpowiedniego lokalu powinniśmy dostać także prospekt informacyjny, który da nam mnóstwo informacji na temat inwestycji oraz deweloperze. Przez podpisaniem umowy warto bardzo dokładnie sprawdzić firmę deweloperską – jej poprzednie inwestycje, ile lat jest na rynku i czy nie toczą się postępowania egzekucyjne w przypadku dewelopera. Powinniśmy także spędzić stan prawny działki i Miejscowy Plan Zagospodarowania, który może powiedzieć nam, czy w najbliższym czasie nie są przewidzenie nieopodal budowy budynków, które mogą wpłynąć na atrakcyjność naszego lokalu.