Karta mieszkańca, system przygotowany i udostępniony mieszkańcom konkretnego miasta, przynosi wielostronne korzyści: promuje usługi przedsiębiorców, informuje mieszkańców o ważnych wydarzeniach, pozwala na aktywną komunikację. Jest atrakcyjną formą zachęcania mieszkańców do uczestniczenia w rozwoju metropolii i korzystania z jej rozrywek.
Szybsze załatwianie spraw urzędowych
Mieszkańcy, którzy zgłoszą się po swoją kartę mieszkańca, mogą szybciej i łatwiej załatwić urzędowe sprawy. Bez wizyty w odpowiednim wydziale, z domu czy z pracy, mogą wypełniać wnioski i podpisywać je cyfrowo, nie muszą natomiast drukować i wypełniać ręcznie dokumentów papierowych, które później trzeba osobiście składać w urzędzie.
Identyfikacja mieszkańca za pomocą karty jest odpowiednio zabezpieczona, aby nie dochodziło do nieupoważnionych działań. System ten oszczędza czas urzędników, mieszkańców oraz pieniądze, eliminując konieczność dojazdów do urzędów.
Lepszy przepływ informacji
Karta mieszkańca pozwala na wysyłanie powiadomień mailowych, SMS-owych i komunikatów na telefon komórkowy. Komunikaty te, wysyłane do wszystkich mieszkańców miasta lub do wybranej grupy, np. mieszkańców jednej dzielnicy czy ulicy mogą informować o zagrożeniach, ale także o ciekawych wydarzeniach. Komunikacja może także dotyczyć zbierania opinii od mieszkańców, np. dotyczących budżetu obywatelskiego, satysfakcji z życia w mieście, pomysłów dotyczących usprawnień.
Benefity dla mieszkańców
Karta mieszkańca to także karta zniżkowa pozwalająca na zakup produktów i usług w niższej cenie oraz na korzystanie z wydarzeń kulturalnych za darmo lub na bardzo korzystnych warunkach.
Tutaj zyskują dostawcy usług, którzy mogą wypromować swoją działalność, mieszkańcy, bo mogą oszczędzić, oraz miasto, które w oczach przedsiębiorców i obywateli jest atrakcyjne. Idea miejskiej karty ma na celu napędzanie gospodarki miejscowym przedsiębiorcom, a co za tym idzie zwiększenie wpływów z podatków do urzędu miasta i przyciąganie nowych mieszkańców.
Olbrzymie znaczenie ma także dla osób, które korzystają z komunikacji miejskiej. Karta mieszkańca może służyć do opłacania przejazdów, a także zmniejszać koszty biletów, jeśli wiąże się z promocjami. Tym samym program karty może skłonić mieszkańców do pozostawienia samochodu w domu. A im mniej ich wyjedzie na ulice, tym mniejsze są korki i zanieczyszczenie powietrza.
Podsumowanie
Z programu karty mieszkańca już korzystają największe i najmniejsze miasta w Polsce. Jednak jego sercem jest udane oprogramowanie, które pozwala na bezproblemowe obsługiwanie systemu i zmniejsza ryzyko awarii.
Firma Vector Software proponuje Vector INcity dla samorządów, które chcą wprowadzić kartę mieszkańca. Dostarcza systemy do:
- sprzedaży biletów na wydarzenia kulturalne,
- sprzedaży biletów komunikacji miejskiej,
- obsługi klientów urzędów online,
- informowania o wydarzeniach i zagrożeniach.
Karta mieszkańca od Vector Software oparta jest na wieloletnim doświadczeniu operatora i stabilnym oprogramowaniu.