7 kwietnia – niedziela niehandlowa. Czy wszystkie sklepy zostaną zamknięte?

7 kwietnia, pierwsza niedziela po świętach wielkanocnych, jest dniem, w którym zgodnie z ustawą obowiązuje zakaz handlu. Wszystkie sklepy i centra handlowe zobowiązane są do pozostania zamkniętymi. Warto jednak pamiętać, że prawo przewiduje pewne wyjątki od tej reguły. Pytanie brzmi: gdzie mamy możliwość robienia zakupów 7 kwietnia? Jakie sklepy mogą być otwarte w nadchodzącą niedzielę?

Najbliższa niedziela kwietnia nie będzie dniem handlowym. Regulacje prawne stanowią, że na ten dzień wprowadzony jest zakaz handlu. Sklepy oraz galerie handlowe muszą pozostać nieczynne. Tym samym, niedziela 7 kwietnia 2024 roku staje się dniem bez handlu.

Ograniczenia w zakresie handlu w niedzielę wynikają z Ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z regulacjami zawartymi w tej ustawie, w pierwszą niedzielę po świętach kwietniowych handel w placówkach handlowych będzie zakazany, a także wykonywanie czynności związanych z handlem i nakładanie na pracowników obowiązku pracy w tym dniu.

Adwokat Oliwia Wiza-Carvalho z kancelarii prawniczej WIZA LAW FIRM przestrzega, że złamanie ustawowego zakazu niedzielnego handlu grozi surowymi konsekwencjami finansowymi. Podczas rozmowy z Gazetą Prawną, mecenas przypomina o sankcjach określonych w Kodeksie karnym za naruszenie tego zakazu. „W przypadku złamania zakazu handlu w niedziele, ustawodawca przewiduje kary grzywny nawet do 100 tys. zł. Nie jest to jedyna kara, jaka może spotkać przedsiębiorców za naruszenie zakazu handlu w niedziele i święta. Art. 218a Kodeksu karnego przewiduje surowsze kary w postaci kary grzywny bądź kary ograniczenia wolności dla sprawców, którzy naruszają przedmiotowy zakaz, czyniąc to w sposób złośliwy lub uporczywy” – wyjaśnia mec. Oliwia Wiza-Carvalho.

Mimo iż 7 kwietnia jest dniem niehandlowym, prawo przewiduje pewne wyjątki od tego zakazu. Zatem niektóre punkty handlowe mogą być otwarte tego dnia. Wyłączni są między innymi stacje paliw, apteki, punkty pocztowe, lokale gastronomiczne oraz kwiaciarnie. Dodatkowo, nie dotyczy to sklepów prowadzonych przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. To oznacza, że pewne placówki handlowe, lokalne sklepy oraz sieci mogą być otwarte. Godziny otwarcia mogą się różnić, dlatego warto sprawdzić je indywidualnie dla każdej z placówek.