Do księgowości trafiają dokumenty i informacje z każdego działu firmy. Często muszą przy tym pokonać dość długą drogę, przechodząc przez ręce kilku, a nawet kilkunastu pracowników. Z tego powodu wiele zdarzeń jest księgowanych ze sporym opóźnieniem, a raporty o działaniu przedsiębiorstwa są zawsze nieaktualne. Rozwiązaniem jest system ERP, który pozwala na przekazywanie informacji w czasie rzeczywistym. Jak to jest możliwe? Sprawdź poniżej.
System ERP – wszystko w jednym miejscu
Jak to się dzieje, że wdrożenie systemu zarządzania zasobami firmy może przyśpieszyć wykonywanie wielu operacji? Tajemnica tkwi w kilku kluczowych aspektach ERP:
- Jedna baza danych. Informacje zbierane przez poszczególne działy trafiają zawsze do jednej, głównej bazy danych. Oznacza to, że wprowadzenie raportu przez dowolnego pracownika widoczne jest od razu na wszystkich komputerach w przedsiębiorstwie.
- Dane zbierane są w czasie rzeczywistym. Nowoczesny system ERP dostępny jest na urządzenia mobilne, a dane przechowywane są najczęściej w chmurze. Dzięki temu GPS może na bieżąco przesyłać informacje o pozycji pojazdów należących do firmy.
- Automatyzacja podstawowych czynności i operacji pozwala na wstępne obrobienie uzyskanych danych i przedstawienie ich w czytelny sposób.
- System klasy ERP w pełni integruje się z podstawowymi narzędziami, stosowanymi przez wszystkie działy przedsiębiorstwa. Oznacza to błyskawiczną wymianę danych i ich dostęp na docelowych oprogramowaniach, z których korzystają na przykład księgowi.
Podsumowując, oprogramowanie ERP zbiera dużą ilość danych w czasie rzeczywistym, poprzez chmurę zapisuje je w jednej bazie danych, gdzie zostają one automatycznie obrobione i przesłane do zintegrowanych narzędzi, z jakich najczęściej korzystają pracownicy księgowości.
Nie tylko księgowość. Modułowe oprogramowanie ERP
System klasy ERP ma za zadanie wspomagać także inne działy firmy. Odbywa się to na takiej samej zasadzie. Każdy z pracowników uzyskuje dostęp do obrobionych danych, na których podstawie podejmowane są często kluczowe decyzje. W ten sposób system ERP pozwala na optymalizację podstawowych procesów, a także obniżenie kosztów i przyśpieszenie działania. Przekłada się to na sprawniejsze zarządzanie wszystkimi zasobami, a zatem zwiększa szanse na wykorzystanie nadarzających się szans i okazji. Modułowość oprogramowania ERP pozwala dodatkowo na jego szybką rozbudowę o kolejne narzędzia czy aktualizację już stosowanego systemu.