Ile warte są stare monety?

Ile warte są stare monety? Sprawdź!

Stare monety stają się bardziej i bardziej popularne – zarówno ich kolekcjonowanie w celach hobbystycznych, ale też jako sposób na inwestycje. Zapewne wielu z nas może nawet nie mieć świadomości wartości monet leżących luzem w szufladzie, w piwnicy czy pochowanych w kartonach. W obliczu inflacji szczególnie warto się nimi zainteresować. Jaką wartość mają stare monety? Od czego ona zależy? Odpowiadamy w artykule!

Jak określić wartość starych monet?

Na wartość starych monet wpływa wiele czynników, a określenie jej na własną rękę, szczególnie bez dużego doświadczenia, może być trudne i nietrafne. Wycena monet jest specjalnością numizmatyków, to do nich warto zgłosić się z prośbą o pomoc. Można zrobić to za pośrednictwem Internetu (na forach i stronach internetowych oraz przez narzędzia online, takie jak bazy danych i kalkulatory wartości monet), ale także tradycyjnie, w zaufanych punktach numizmatycznych

Warto również zastanowić się nad uzyskaniem więcej niż jednej opinii – zminimalizujemy w ten sposób szansę na oszustwo. Rzetelna ocena autentyczności i wartości monet przez specjalistów w branży zapewnia uzyskanie godnej zaufania oceny, dotyczącej konkretnych egzemplarzy czy zbiorów. 

Stare monety – co wpływa na ich wartość?

Cena i popyt na daną monetę są bardzo złożone – wpływa na nie wiele aspektów.

  1. Jednym z głównych tego rodzaju czynników jest kruszec. Najpopularniejsze jest oczywiście złoto oraz srebro, z których na przestrzeni dziejów wybijano monety oraz inne numizmaty. Wyróżnia je wytrzymałość, odporność na zniszczenia oraz fakt, że nie podlegają one inflacji.
  2. Wielkie znaczenie ma również wartość historyczna – wiele monet ma wybitne wzornictwo i jest związanych z ważnymi wydarzeniami, osobami lub okresami w dziejach. 
  3. Pod uwagę należy wziąć również unikalność danej monety – im mniej jej egzemplarzy istnieje, tym większa jest jej wartość. To z kolei znacznie zwiększa popyt na konkretne monety, o które zabiegają kolekcjonerzy z całego świata.
  4. Dodatkowo ogromne znacznie ma również stan zachowania numizmatu, w związku z tym rozpoczynając swoją przygodę z numizmatyką, należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu monet.

    Jak określić wartość starych monet?

Rodzaje starych monet

Warto również pamiętać, że wśród monet rozróżniamy kilka ich rodzajów. Są to:

  • bulionówki – mają określoną wartość inwestycyjną i zazwyczaj emitowane są przez mennice z wysokiej próby kruszcu, a wybite na nich elementy graficzne nie wyglądają na skomplikowane (w porównaniu do monet kolekcjonerskich),
  • monety kolekcjonerskie – zaliczają się do nich rzadkie, a także trudniej dostępne numizmaty emitowane na specjalne okazje i charakteryzujące się ścisłą limitacją; co więcej, najczęściej monety kolekcjonerskie nie trafiają do obiegu – są bite specjalnie z myślą o kolekcjonerach, nierzadko z wykorzystaniem szczególnych technik i z użyciem materiałów szlachetnych,
  • monety obiegowe, czyli najłatwiej dostępne numizmaty, jako że stanowią przedmiot codziennych transakcji i można je znaleźć bez większego wysiłku, w każdym portfelu. 

Wartość starych monet – podsumowanie

Poszukiwanie starych monet może być związane z chęcią poszerzenia kolekcji, inwestycji lub sprzedaży w celu zasilenia konta. W każdym z tych przypadków warto edukować się w rozpoznawaniu wartości monet, z czasem będzie to coraz łatwiejsze. Warto jednak pamiętać, aby wszelkie numizmaty kupować i sprzedawać wyłącznie w specjalistycznych sklepach numizmatycznych, w których uzyskujemy gwarancję ich autentyczności.