Co to jest antywindykacja – na czym polega praca?

Problem z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań dotyczy wielu z nas. Często jest to wynikiem błędnych decyzji z przeszłości, nagłą utratą pracy lub innymi zdarzeniami losowymi. Niezależnie od powodu, warto zachować spokój i opanowanie oraz zastanowić się, jak zadbać o swoje interesy i bronić się przed windykacją, a później egzekucją. Jak bronić się w takiej sytuacji? Jak zatrzymać windykację?

Antywindykacja – co to takiego?

Antywindykacja to pojęcie bardzo szerokie. Kryje się bowiem pod nim szereg działań, które mają na celu poprawę sytuacji dłużnika względem wierzyciela. Mowa zarówno o poprawie jego sytuacji finansowej, jak i minimalizowaniu konsekwencji prowadzonych działań windykacyjnych. Antywindykację oczywiście można realizować samodzielnie, jednak jest to bardzo trudne. Dlaczego? Gdyż nawet niewielki błąd czy spóźniona akcja mogą skutecznie przekreślić szanse na zabezpieczenie swoich interesów i zatrzymanie niekorzystnych działań. Między innymi z tego względu do sprawy warto podejść na chłodno i nie odkładać niczego w czasie.

Co robić po otrzymaniu sądowego nakazu zapłaty?

Bardzo często dłużnicy pozywani są do sądu przez banki, firmy windykacyjne, pożyczkowe, telekomunikacyjne czy spółdzielnie. Sytuacja robi się poważna zwykle w momencie otrzymania sądowego nakazu zapłaty. Jest to ten moment, kiedy dłużnik zaczyna się poważnie martwić i oczami wyobraźni widzi już komornika, który zajmuje jego majątek. Co robić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim nie należy panikować i podejmować nieprzemyślanych działań. Błędem będzie też ignorowanie problemu i liczenie na to, że o naszym zadłużeniu wszyscy zapomną. W takiej sytuacji ważne jest, by wnieść do sądu skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty. Sprzeciw musi spełniać pewne wymogi formalne i dodatkowo musi zostać wniesiony w odpowiednim terminie – do dwóch tygodni od doręczenia sądowego nakazu zapłaty. Jego nieskuteczne wniesienie lub wniesienie po terminie niestety nie przyniesie pożądanych efektów. By uniknąć takiego ryzyka, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Profesjonalna antywindykacja – gdzie szukać pomocy?

By uniknąć ewentualnych błędów i jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy, swoją sprawę warto powierzyć profesjonalistom. Firmom antywindykacyjnym, takim jak Eurolege, które mają na swoim koncie setki wygranych spraw tego typu i liczne grono zadowolonych klientów. Pomogą one nie tylko z wniesieniem sprzeciwu od nakazu zapłaty, ale również z innymi sprawami, w tym również tymi na etapie egzekucji komorniczej.