Co trzeba wiedzieć przed zakupem okularów?

Na całym świecie rośnie liczba ludzi borykających się z wadami wzroku. Zaburzenia widzenia mogą pojawić się w każdym wieku, z różnych przyczyn. Część z nich ma podłoże dziedziczne, inne występują pod wpływem czynników środowiskowych. Wady wzroku – nazywane fachowo wadami refrakcji lub niemiarowością oka – zwykle postępują na przestrzeni lat i mogą być z powodzeniem korygowane. Narzędziem, które może pomóc zminimalizować utratę widzenia, są szkła okularowe.

 Kiedy trzeba nosić okulary?

Zaburzenia widzenia to różnego rodzaju nieprawidłowości, które wpływają na upośledzony odbiór obrazu. Objawy, które oznaczają pogorszenie się wzroku, to m.in. niewyraźne widzenie, zamazywanie się obrazu, zmęczenie i łzawienie oczu, problemy z czytaniem lub pracą z bliska, nadmierne mruganie, bóle oczu lub bóle głowy. Niezależnie od tego, co leży u podłoża problemów ze wzrokiem, nie wolno ich lekceważyć. Nieskorygowane wady wzroku, szczególnie krótkowzroczność i astygmatyzm, mogą niekorzystnie wpływać na jakość życia. Nawet jeśli dotąd nie mieliśmy problemów z widzeniem, powinniśmy pomyśleć o poddaniu się kontroli u okulisty lub optometrysty. Specjalista wykona odpowiednie badania i na tej podstawie określi, czy potrzebujemy okularów. Jeśli zamiast okularów wolisz jednak szkła kontaktowe, odwiedź stronę http://przezsoczewke.com/. Znajdziesz tam mnóstwo praktycznych porad, wskazówek i wartościowej wiedzy na temat użytkowania soczewek.

Skąd wiedzieć, jakie szkła okularowe będą odpowiednie do mojej wady wzroku?

Wybór okularów zawsze powinien być poprzedzony badaniem wzroku. Choć istnieje pokusa, aby zakupić gotowe oprawki w markecie albo na bazarku, w rzeczywistości jest to najgorszym z pomysłów. Pamiętajmy, że oszczędzając na własnym zdrowiu i rezygnując z wizyty u specjalisty możemy wyrządzić sobie poważną krzywdę. Choć gotowe okulary z drogerii czy apteki kuszą konsumenta niskimi cenami i niezłym wyglądem, zakup takich gadżetów bez konsultacji z kompetentną osobą może być tylko początkiem naszych wydatków. Po długotrwałym użytkowaniu tego typu akcesoriów trzeba liczyć się z kosztami poniesionymi na leczenie. Posiadanie wady wzroku wymaga odpowiednio dobranej korekcji. Badanie wzroku u optometrysty bądź okulisty pozwala szczegółowo ocenić działanie układu wzrokowego, sprawdzić wadę oraz dobrać odpowiednie soczewki okularowe. Po oprawki korekcyjne najlepiej wybrać się do profesjonalnego salonu optycznego. Okulary możesz zamówić też u certyfikowanego optyka online. Aby kupić szkła o wymaganych parametrach potrzebna jest recepta na okulary. Ważność dokumentu wystawionego przez okulistę lub optometrystę wynosi maksymalnie 30 dni, dlatego powinieneś spieszyć się z jego realizacją.

Jaką rolę pełnią okulary przeciwsłoneczne?

Wzrok jest najważniejszym ze zmysłów, dlatego należy o niego odpowiednio dbać. Oczy stale narażone są na działanie różnych czynników, które mogą je podrażnić. Suche powietrze, zmiany temperatur, podmuchy wiatru przenoszące kurz i zanieczyszczenia, dym, spaliny – to wszystko może niekoniecznie dobrze wpływać na funkcjonowanie układu wzrokowego. Głównym winowajcą pogorszenia kondycji oczu jest jednak nadmierne promieniowanie słoneczne. Światło ultrafioletowe emitowane przez słońce może okazać się bardzo szkodliwe dla narządu wzroku. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed negatywnym działaniem światła słonecznego. Ważnym narzędziem do blokowania promieni UV i zapobiegania ich docieraniu do oczu są okulary przeciwsłoneczne. Co powinny mieć takie szkła aby właściwie spełniać swoje zadanie? Przede wszystkim muszą być wyposażone w odpowiedni filtr ochronny. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przyciemniane szkła bez filtra UV są największym wrogiem naszych oczu. Ciemne soczewki powodują, że źrenica automatycznie rozszerza się, a do oka wpada więcej światła. Ponieważ naturalny układ obronny oka nie działa prawidłowo, światło ultrafioletowe z łatwością przenika do wnętrza gałki ocznej. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem działają inaczej. Odcinają one całość promieniowania, które jest najbardziej niebezpieczne dla naszych oczu. Soczewki okularowe mogą być dodatkowo wzbogacone filtrem polaryzacyjnym. Takie szkła nie przepuszczają drażniących odblasków, dzięki czemu widzimy obraz ze zwiększonym kontrastem. Zdaniem ekspertów oprawki słoneczne to absolutny „must have” – i to nie tylko latem. Promieniowanie nadfioletowe jest obecne przez cały rok, dlatego ulubione okulary warto zawsze mieć pod ręką.