Czy warto sprzedać mieszkanie z pomocą agenta nieruchomości?

Planujesz sprzedaż mieszkania jednak nie do końca wiesz jak ugryźć temat? Musisz wiedzieć, że proces sprzedaży mieszkania jest nieco bardziej złożony niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Najbardziej kompetentną osobą, która może Ci to ułatwić jest właśnie agent nieruchomości.

 Praca takiego agenta polega na pośrednictwie w sprzedaży, ale również na dbaniu o każdy, najdrobniejszy szczegół, abyś sprzedał swój lokal z możliwie największym zyskiem w krótkim czasie. Niestety, ale jeśli chcemy zająć się sprzedażą na własną rękę, może nie pójść to tak sielankowo, ze względu na brak specjalistycznej wiedzy w dziedzinie sprzedaży nieruchomości.

Spis treści:

  1. Czym zajmuje się agent nieruchomości?
  2. Jak wybrać agenta nieruchomości?
  3. Czy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości?

Czym zajmuje się agent nieruchomości?

Pod nazwą ‘’pośrednictwo’’ kryje się kilka zagadnień i zależności od konstrukcji umowy zawartej między stronami, zakres obowiązków może u każdego się nieco różnić. 

  • Głównym zadaniem agenta nieruchomości jest pośrednictwo w ich sprzedaży i wynajmie. Praca agenta nieruchomości to nie tylko lokale mieszkalne, ale także lokale użytkowe, powierzchnie logistyczne oraz grunty.
  • Home Staging, czyli przygotowanie wnętrza lokalu tak, aby wywarło jak najlepsze wrażenie na potencjalnym kupującym.
  • Sesje zdjęciowe to niezwykle sprzyjający transakcji element. Chyba sam przyznasz, że bardziej zainteresują Cię profesjonalnie wykonane zdjęcia niż te amatorsko wykonane telefonem?
  • Nagrania / wirtualne oprowadzanie to miły i zachęcający dodatek dla potencjalnego kupca, który z pewnością zwiększy zainteresowanie ofertą.
  • Konsultacje wnętrzarskie / wynajem mebli w celu najlepszego zaprezentowania wnętrza.
  • negocjacje, cała dokumentacja, obecność podczas spisywania aktu notarialnego
  • Promocja oferty w social mediach

Jak wybrać agenta nieruchomości?

Po pierwsze, wiedza. Warto dowiedzieć się czy interesujący nas agent posiada dokumenty takie jak kurs pośrednika nieruchomości, kurs agenta nieruchomości bądź też inne tego typu kursy nieruchomości. Możesz być pewien, że osoba która szkoliła się stricte w tym kierunku, posiada ogrom bezcennej wiedzy teoretycznej i doskonale wie jak podejść do sprawy zgodnie ze sztuką. 

Po drugie, doświadczenie. Kompetencje pośrednika to jedna z fundamentalnych cech dobrego agenta. Musisz wiedzieć, że zakres pojęć, które musi znać agent jest ogromny, od oceny stanu technicznego lokalu poprzez sprawy marketingowe. 

Po trzecie, opinie. Zanim dokonasz ostatecznej decyzji, warto zasięgnąć opinii poprzednich klientów pośrednika, ewentualnie poszukać ich na forach internetowych. Często ten mały aspekt może zaważyć na naszej decyzji. 

Po czwarte, znajomość rynku. Sprawdź, czy interesujący Cię pośrednik działa w rejonie, w którym chcesz sprzedać lub wynająć lokal. 

Po piąte, zakres usług. Dowiedz się, które z wyżej wymienionych usług oferuje Twój agent. 

Czy warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości?

Oczywiście, że tak! Zapamiętaj, że pomoc agenta nieruchomości to przede wszystkim gwarancja bezpiecznej transakcji, którą zawrzesz z potencjalnym kupującym. To także ciężar zdjęty z Twoich bark, ponieważ pośrednik zajmie się każdym kluczowym aspektem. Możesz zaparzyć kawę, usiąść w fotelu i patrzeć jak Twój agent prowadzi Twoją ofertę od przygotowania, poprzez prezentacje, aż do finalnej sprzedaży. Postaw na pośrednika, na którym możesz polegać i być pewnym, że poradzi sobie z każdym zadaniem.