Dlaczego notariusz nie wydaje oryginału aktu notarialnego?

Wiele osób przychodzi do notariusza po akt notarialny. Ich spisywaniem zajmuje się każda kancelaria, to dokument, który potrzebny jest bardzo często. Może się okazać, że w biurze klient otrzymał nie oryginał, ale tylko kopię spisanego wcześniej aktu. Choć może to wyglądać na pomyłkę, nie należy od razu zgłaszać reklamacji. Oryginalny akt notarialny nigdy nie zostanie wydany osobie, która go zamówiła.

Czy oryginalny akt jest warty więcej, niż jego kopia?

Klient udający się do notariusza po akt notarialny może się zdziwić, kiedy do ręki dostanie jego kopię. Nie należy się jednak tym faktem przejmować. Otrzymany dokument jest tak samo ważny, jak jego oryginał. Tego drugiego nigdy nie dostanie się na własność, bez względu na to, kto go dla siebie zamówił. To, co jeszcze nie powinno budzić strachu w otrzymanym akcie to:

  • drobne literówki,
  • różne numery na ostatniej i pierwszej stronie dokumentu.

Oryginalne akty notarialne stają się ważne z momentem ich wydania. Ich wypis poświadcza dokładnie o tym samym, co sporządzony przez notariusza dokument. Nie jest on potrzebny do załatwienia żadnej sprawy, czy to prywatnie, czy to w sądzie.

Oryginalny akt notarialny zawsze zostaje w kancelarii i jest dostępny na żądanie. W każdej chwili można poprosić o jego kolejny wypis. Dzieje się tak dlatego, że akt zawsze wystawia się w jednej sztuce. W kancelarii jest zabezpieczony i nic mu nie zagraża. Jeśli na wypisie znajdują się literówki, należy upewnić się, że nie ma ich na oryginale. Mogą się one na nim znaleźć, o ile nie wpływają na wagę dokumentu. Przekręcone nazwisko to większy problem niż zamiana miejscami liter w zwykłym słowie. Wątpliwości mogą za to wzbudzać różne numery na dokumencie. One także mają swoje uzasadnienie i nie należy się tym przejmować, a nawet warto upewnić się, że różnica ta występuje.

Dlaczego różne numery na aktach nie powinny niepokoić?

Na pierwszej i ostatniej strony kopii aktu notarialnego powinny znajdować się różne numery. Kancelaria Notarialna tłumaczy, skąd takie zjawisko. Numery są bowiem właściwe, ale każdy dotyczy czego innego:

  • na pierwszej stronie znajduje się numer oryginalnego aktu notarialnego wystawionego przez notariusza,
  • numer na ostatniej stronie to indywidualny identyfikator wypisu, inny dla każdego nowego dokumentu.

Jeśli numery będą takie same, może to oznaczać, że kopia nie jest wykonana prawidłowo. Każdy akt i jego kopia muszą mieć osobne numery, bo ich wystawianie to osobne czynności notarialne, które muszą zostać poprawnie odnotowane.