Kiedy warto przenieść obsługę logistyczną do nowego magazynu?

Rozważasz przeniesienie usługi logistycznej do nowego magazynu, ale nie wiesz kiedy podjąć wiążącą decyzję? Poznaj 5 niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o tym, aby zmienić lokalizację magazynu dla Twojego magazynu.

1. Rosnące koszty związane z magazynowaniem

Pierwszym i jednym z najważniejszych niepokojących symptomów, który może świadczyć o potrzebie zmiany lokalizacji magazynu, jest aspekt związany z szybko rosnącymi kosztami magazynowania. Gdy wraz z rozwojem Twojego biznesu magazynowanie i logistyka obciążają niewspółmiernie Twój budżet i uniemożliwiają inwestowanie w innowacje, powinieneś rozważyć przeniesienie usługi logistycznej do nowego magazynu.

Szybki bilans zysków i strat oraz skalkulowanie wzrostu kosztów o wskaźnik inflacji pomoże Ci podjąć finalną decyzję – wiele przedsiębiorstw wykorzystuje niepewną sytuację rynkową, windując marże, także te związane z najmem i dzierżawą powierzchni magazynowej.

2. Nieadekwatny rozmiar magazynu i zbyt duże obciążenie

Z czasem magazyn, do którego się przyzwyczaiłeś, mimo dokupowania nowej powierzchni i dostosowywania jej do Twoich preferencji, może przestać odpowiadać na Twoje potrzeby. Nieadekwatny rozmiar magazynu, który nie jest w stanie pomieścić Twoich produktów, zwłaszcza w momentach największych pików sprzedażowych, jest magazynem nieprzystającym do Twojego biznesu i uniemożliwiającym konsekwentny rozwój i oznacza, że nadszedł najwyższy czas na zmianę lokalizacji magazynu.

3. Magazyn przestaje nadawać się do rodzaju przechowywanych produktów

Jeśli dynamiczny rozwój Twojego biznesu spowodował, że potrzebujesz specjalnych warunków przechowywania, np. kontroli temperatury, wilgotności, dedykowanych konstrukcji dla ciężkich ładunków, a może oddzielnej chłodni i obecny magazyn nie spełnia wspomnianych wymagań, to przeniesienie usługi logistycznej do nowego magazynu będzie konieczne.

4. Magazyn nie spełnia funkcji wizerunkowej

Wiele firm e-commerce używa magazynów nie tylko do przechowywania produktów, ale wykorzystuje je również jako showroomy dla swoich Klientów, a nawet wydziela w nich specjalne, reprezentatywne przestrzenie biurowe dla pracowników. Jeżeli Twój magazyn nie spełnia tych wymagań, a powinien, warto rozważyć przeniesienie usługi logistycznej do nowego magazynu, którego lokalizacja będzie znajdować się w atrakcyjnych dla potencjalnych klientów miejscach (duże miasta), a nie obrzeżach aglomeracji. 

5. Niewystarczająca klasa ekologiczna magazynu

Kwestie wizerunkowe oraz ekologiczne są równie istotne dla współczesnego biznesu, szczególnie dla dynamicznej branży handlu internetowego. Coraz więcej sklepów e-commerce inwestuje w zielone technologie i zrównoważone procesy logistyczno-magazynowe, budując w ten sposób przewagę konkurencyjną.

Biznesy inwestujące w magazyny posiadające certyfikaty ekologiczne, wpisują się w strategię rezyliencji, czyli biznesu odpornego na przyszłe zmiany – klimatyczne oraz fiskalne, które będą narzucane przez ustawodawców i regulatorów rynku.

Rezygnacja z własnego magazynu może być więc także podyktowana czynnikami ekologiczno-wizerunkowymi. Większość przestarzałych magazynów nie ma szans na wysoką efektywność energetyczną czy certyfikat ekologiczny typu BREEAM, którego uzyskanie jest możliwe wyłącznie, gdy inwestycja jest od początku zaplanowana specjalnie w kierunku spełnienia wyśrubowanych norm.

Jeśli szukasz sprawdzonego partnera na rynku powierzchni magazynowej, który ma swojej ofercie certyfikowane obiekty magazynowe, sprawdź ofertę White Star Logistics.