Finansowanie samochodów firmowych

Samochody firmowe – w jaki sposób je finansować?

Posiadanie samochodu w firmie jest dla większości przedsiębiorstw koniecznością. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie firmowego auta na własność lub wzięcia go w leasing, warto bliżej poznać zarówno te, jak i alternatywne rozwiązania. Pozwoli to wybrać najlepszy sposób finansowania auta, który przyniesie firmie oczekiwane korzyści. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy już bowiem skazani wyłącznie na leasing lub zakup firmowego samochodu na własność!

Kupno firmowego samochodu na własność i związane z tym koszty

Podstawowym sposobem na zapewnienie firmie samochodu jest jego zakup. Z rozwiązaniem tym wiążą się dość wysokie koszty, jakie trzeba ponieść na samym starcie. Będą one różniły się w zależności od tego, na jakie auto postawimy, czy będzie to samochód nowy czy używany, jaki będzie jego przebieg, wyposażenie itp. Samochód możemy kupić zarówno na firmę, jak i wykorzystać prywatne auto, które nie musi stanowić części majątku przedsiębiorstwa. 

Oczywiście, zakup auta na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej to nie jedyny koszt, jaki ponosimy w związku z jego użytkowaniem w firmie. Do kwoty zakupu musimy bowiem doliczyć także codzienne wydatki związane z eksploatacją auta. Należą do nich m. in. koszty ubezpieczenia, opłaty za paliwo i płyny eksploatacyjne, parkingi i autostrady, koszty napraw i części zamiennych, opłaty za okresowe przeglądy techniczne i wiele innych. Wysokości tych wydatków nie sposób oszacować z góry – to, ile ostatecznie będzie kosztowało nas korzystanie z własnego auta w firmie, często okazuje się bowiem dopiero w praktyce.

Leasing – lepsza alternatywa dla własnego auta?

Jako że z zakupem firmowego samochodu na własność wiąże się wysoki koszt początkowy, wiele firm stawia na alternatywne rozwiązanie. Jest nim leasing, który od lat jest jednym z najpopularniejszych sposobów na finansowanie firmowego auta. W przypadku leasingu wymagana jest dużo niższa opłata wstępna oraz miesięczne płatności w z góry ustalonej w umowie wysokości. 

W przeciwieństwie do korzystania z własnego samochodu, leasingowany pojazd przez cały czas obowiązywania umowy pozostaje własnością firmy leasingowej. Dopiero, kiedy umowa dobiegnie końca, co dzieje się zwykle po 3-5 latach regularnych płatności, firma może podjąć decyzję o wykupie użytkowanego auta na określonych warunkach. Może także zwrócić dotychczas użytkowany samochód i wziąć w leasing kolejny – lepiej dopasowany do bieżących potrzeb prowadzonej działalności. 

Finansowanie samochodów firmowych

Miesięczna opłata leasingowa to nie jedyny koszt, jaki należy uwzględnić w firmowym budżecie. Dochodzą do niego także dodatkowe wydatki – ubezpieczenie, paliwo, opłaty parkingowe, koszty napraw i serwisowania auta, a także przeglądów technicznych. To wszystko obciąża firmę, która wybierze leasing jako formę finansowania samochodu. W związku z tym, wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy istnieje rozwiązanie, które pozwala uniknąć tych kosztów. Okazuje się, że jak najbardziej tak!

Wynajem długoterminowy. Najbardziej opłacalny sposób finansowania firmowego auta?

Odpowiedzią na potrzeby firm, które chcą posiadać do swojej dyspozycji auto, lecz jednocześnie nie chcą kupować go na własność ani brać go w leasing, jest wynajem długoterminowy. Jest to stosunkowo nowa forma finansowania firmowego samochodu, która posiada całkiem sporo zalet. Wynajem długoterminowy pozwala na korzystanie z użyczonego przez firmę oferującą tę usługę auta przez okres dłuższy niż 12 miesięcy – zazwyczaj firmy podpisują umowę na 2 lata. 

W większości przypadków nie jest wymagana żadna opłata początkowa, a koszt korzystania z auta ogranicza się do miesięcznej kwoty ustalonej w umowie. Kwota ta obejmuje nie tylko samo korzystanie z użyczonego auta, lecz także wiele dodatkowych wydatków, za które firma płaci z własnej kieszeni zarówno w przypadku własnego auta, jak i leasingu. 

Miesięczny koszt wynajmu długoterminowego auta obejmuje m. in. ubezpieczenie OC, koszty napraw, części zamiennych i serwisowania samochodu, obowiązkowe przeglądy techniczne, a nawet wymianę opon. W tym modelu finansowania firmowego samochodu, przedsiębiorstwo ponosi jedynie koszty realnego korzystania z auta, a więc paliwo, opłaty parkingowe, autostrady itp. Kiedy umowa wynajmu długoterminowego dobiegnie końca, firma może podpisać kolejną, wybierając nowe auto, idealnie dopasowane do jej bieżących potrzeb, budżetu oraz perspektyw rozwoju. 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w doborze odpowiedniego finansowania auta firmowego, sprawdź ofertę specjalistów z ŁatweAuto.pl