Komu pomoże sankcja kredytu darmowego? - 1 2024

Komu pomoże sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego stanowi istotny element dyskusji dotyczącej praw konsumentów w sektorze bankowym. Instytucja będąca konsekwencją nieprzestrzegania przez banki i firmy pożyczkowe obowiązków informacyjnych,otwiera nowe możliwości dla kredytobiorców, którzy ze względu na niedoinformowanie mogą znaleźć się w niekorzystnej sytuacji finansowej.

Komu pomoże sankcja kredytu darmowego? Jak dowieść swoich racji w sporze z bankiem, który nie uznaje naszych praw do skorzystania z sankcji? Na te i wiele innych pytań odpowiedział nam Radca Prawny Adam Saj, którego Kancelaria w Lublinie od lat specjalizuje się w dochodzeniu praw konsumentów w sporach z bankami i instytucjami finansowymi. 

Dla kogo sankcja kredytu darmowego? 

Sankcja kredytu darmowego, choć nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów finansowych, może stanowić istotną ochronę dla kredytobiorców, którzy padli ofiarą nieprawidłowości ze strony banków. W większości przypadków do skorzystania z sankcji kwalifikują się konsumenci posiadający:

  • kredyty i pożyczki konsumenckie do kwoty 255.500 zł, 
  • aktywne i wciąż spłacane kredyty, 
  • aktywne i niespłacane kredyty (z windykacją), 
  • kredyty spłacone w całości. 

Jak sankcja kredytu darmowego może chronić finanse konsumentów?

Główną zaletą sankcji kredytu darmowego jest możliwość zwolnienia kredytobiorcy z obowiązku płacenia odsetek i innych dodatkowych kosztów związanych z udzielonym kredytem. W praktyce oznacza to, że konsument zobowiązany jest jedynie do zwrotu pożyczonej kwoty kapitału, co może znacząco obniżyć ogólny ciężar zobowiązania i zapobiec wpadnięciu w spiralę długów, która często prowadzi do jeszcze większych problemów finansowych. Intencją ustawodawcy przy wprowadzeniu instytucji sankcji była ochrona konsumentów przed nieuczciwymi lub niejasnymi praktykami banków. Jeśli bank nie dopełnił swoich obowiązków informacyjnych, konsument ma prawo dochodzić swoich praw, co zwiększa presję na instytucje finansowe, aby działały w sposób transparentny i uczciwy.

Oczywiście instytucje finansowe mają tendencje do własnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, co na domiar często skutkuje odmową przyznania klientowi prawa do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. W efekcie powyższego, większość konsumentów decyduje się na dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. 

Adwokat Lublin: Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Podejrzewasz, że podpisana przez Ciebie umowa kredytowa jest obarczona błędami uprawniającymi Cię do skorzystania z sankcji kredytu darmowego? Zapraszamy do kontaktu. Radca Prawny Lublin oferuje kompleksową pomoc w tym zakresie. Współpracę rozpoczynamy od fachowej analizy umowy, na podstawie której Adwokat Lublin wraz z Klientem podejmuje decyzję o kolejnych krokach prawnych. Zależnie od stanowiska instytucji finansowej możemy reprezentować Twoje interesy podczas negocjacji z bankiem lub na drodze sądowej.