Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przegłosował zmiany w ustawie o środkach antyterrorystycznych, a także w przepisach regulujących działanie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Agencji Wywiadu. Zmienione zasady umożliwiają dyrektorowi ABW samodzielne wydawanie decyzji o usuwaniu z internetu materiałów, które są uznawane za propagandę terrorystyczną.
Poprzedni wymóg uzyskania zgody sądowej na eliminowanie treści terrorystycznych został w tej kwestii wyeliminowany. Twórcy ustawy tłumaczą tę decyzję koniecznością zdecydowanego i szybkiego działania przeciwko dezinformacji oraz promocji terroryzmu online. Nowe prawo jest odpowiedzią na regulacje Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się w sieci treści mających charakter terrorystyczny. Głosowanie nad nowelizacją przeprowadzone w Sejmie zgromadziło 429 parlamentarzystów – 231 z nich było za zmianami, natomiast 198 przeciwko. Nie było osób wstrzymujących się od głosu.
Nowe obowiązki dyrektora ABW wg nowych przepisów to:
Podczas wykonywania swoich obowiązków, funkcjonariusze ABW mają prawo do wejścia do siedzib firm hostingowych i zapoznania się z dokumentacją. Stosowne uprawnienia przewiduje projekt zmian:
„Art. 26c. 2. Funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przeprowadzając czynności, o których mowa w ust. 1, ma prawo: 1) wstępu na teren kontrolowanych obiektów wykorzystywanych do świadczenia usług hostingowych; 2) żądania od dostawcy usług hostingowych wyjaśnień i udostępnienia bądź wglądu w dokumentację techniczną i operacyjną wynikającą ze stosowania środków szczególnych.”