Statystyki jasno pokazują, że rozwody w obecnych czasach można zaliczyć do normy. Kiedyś społeczeństwo nie było świadkiem tak wielu rozstań. Faktycznie – w stwierdzeniu, że kiedyś się naprawiało, a teraz się wyrzuca, jest ogrom prawdy. No ale cóż, jeżeli ktoś już zdecydował, że nastąpić musi rozwód, to trzeba działać. Tym bardziej, że na wyznaczenie pierwszej rozprawy rozwodowej i następnych, jakie na pewno nastąpią, czeka się bardzo długi czas.
Wsparcie na sali sądowej
Czy podczas rozprawy rozwodowej można występować samodzielnie. Jeżeli ktoś jednak zdaje sobie sprawę z tego, że rozstanie nie będzie należało do najprzyjemniejszych (w szczególności, jeżeli chodzi o rozpad związku z orzeczeniem o czyjejś winie), potrzebny będzie prawnik od rozwodów. Taki, który będzie wiedział, jak pozew do sądu powinien zostać odpowiednio napisany. Jego obecność będzie liczyła się z wielu względów. Adwokat pomoże sporządzić wniosek, w jakim nie będzie żadnych uchybień. Znacząco wpłynie to na termin wyznaczonej rozprawy. Przyszły reprezentant na sali sądowej pomoże również odpowiednio umotywować pozew – w szczególności, że to druga osoba może być winna faktycznemu rozpadowi związku. Tak sporządzony pozew złoży w imieniu swojego klienta we właściwej jednostce sądowej.
Co z dziećmi?
Prawnik od rozwodów powinien występować również jako adwokat od alimentów. W szczególności, jeżeli mowa jest o dzieciach, jakie wciąż pozostają na utrzymaniu rodziców. Rozwód oznacza to, że dzieci pozostaną pod stałą opieką jednego z rodziców. Oczywiście, druga strona może aktywnie uczestniczyć w wychowaniu swoich pociech. Jednak ta strona, która na co dzień nie będzie mieszkać z dziećmi, zobowiązana jest do płacenia alimentów. W kwestiach finansowych mogą obydwie strony się dogadać, proponując przed obliczem sądu ugodę, gdzie jedna ze stron samowolnie zgadza się na uiszczanie świadczenia alimentacyjnego, a druga przyjmuje takie rozwiązanie. Wszystkim parom należy życzyć tak polubownie załatwionej sprawy.
Zwrot nienależnie pobranych pieniędzy
Roszczenie regresowe to temat odnoszący się do pieniędzy, jakie zostały nienależnie pobrane. Warto wyjaśnić to na przykładzie alimentów, jakie łoży się na dzieci. No cóż, bywa i tak, że ktoś jest przekonany, iż dzieci ma, ale badania DNA pokazują coś zupełnie innego. Temat przykry, ale jak najbardziej realny. Jeżeli ktoś właśnie dowiedział się o tym, że nie jest rodzicem dziecka/dzieci, to jak najbardziej ma prawo do wniesienia alimentacyjnego regresu z pomocą adwokata.