W ostatni piątek Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) udzielił zgody na powołanie dwóch operatorów systemu kaucyjnego, którzy będą działali pod auspicjami przedsiębiorstw produkujących napoje. Wśród tych firm znalazły się między innymi takie giganty rynkowe jak Coca-Cola, Pepsi, Nestlé, a także polscy producenci piwa – Grupa Żywiec, Carlsberg Polska i Kompania Piwowarska.
Choć to Minister Klimatu i Środowiska jest odpowiedzialny za wydawanie zezwoleń na prowadzenie systemu kaucyjnego, to dodatkowa zgoda ze strony prezesa UOKiK jest wymagana w momencie, kiedy to sami producenci napojów chcą powołać operatora takiego systemu. Zgoda na koncentrację jest niezbędna, gdy tworzony jest nowy podmiot przez firmy, które osiągają roczne obroty przekraczające 1 miliard euro na całym świecie lub 50 milionów euro na terenie Polski.
Dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosków przez prezesa UOKiK, przedsiębiorstwa te będą teraz miały możliwość ubiegania się o oficjalne zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego ze strony Ministerstwa Klimatu. Wcześniej taką zgodę uzyskały jedynie dwa podmioty, które nie były powiązane bezpośrednio z producentami napojów. Ci ostatni od długiego czasu wyrażali chęć stworzenia własnych operatorów, zamiast korzystać z usług innych firm. Warto zaznaczyć, że operatorzy systemu kaucyjnego będą działali w formule non profit, co oznacza, że ewentualne zyski będą reinwestowane w rozwój tego systemu.
Planowany do wprowadzenia system kaucyjny, obsługiwany przez nowo powołanych operatorów, ma rozpocząć działanie zgodnie z założeniami 1 stycznia 2025 roku. Od tego momentu, kaucja zostanie doliczana do plastikowych butelek o pojemności do 3 litrów, metalowych puszek o pojemności do 1 litra oraz szklanych butelek o pojemności do 1,5 litra. Klienci będą mogli odzyskać kaucję, oddając zużyte opakowania w sklepach o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych oraz w mniejszych placówkach handlowych, które dobrowolnie zdecydowały się na uczestnictwo w systemie.