Wynajem mieszkania – o czym musisz wiedzieć

Wynajem mieszkania jest w obecnych czasach bardzo popularnym procederem, na którym korzystają obie strony. Osoba będąca właścicielem lokalu dzięki wynajmowi może zarobić pewną sumę, która z czasem będzie rosnąć aż do momentu, kiedy cały koszt zakupu mieszkania się zwróci. Kolejne lata wynajmu to czysty zysk. Z kolei dla najemców jest to możliwość zdobycia lokum, które zaspokoi ich oczekiwania. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania, zazwyczaj są zainteresowane właśnie wynajmem. I chociaż rynek nieruchomości ciągle się zmienia, a ceny wynajmu rosną, to chętnych nie brakuje. Istnieje jednak kilka rzeczy, o których powinien pamiętać zarówno ten, kto podnajmuje swoje mieszkanie, jak i najemca.

Mieszkanie do wynajęcia – dla kogo

Jeżeli chcesz zaoferować swoje mieszkanie, prawdopodobnie zastanawiasz się na jakich najemców trafisz. Jest to fakt, który martwi niejednego właściciela mieszkania. Niestety, zdarzają się przypadki, w których najemcy demolują mieszkanie lub nie chcą się z niego wyprowadzić. Na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić kim jest osoba, która przychodzi obejrzeć mieszkanie. Często pozory mylą i okazuje się, że to właśnie ładnie ubrane zadbane osoby są tymi, które wyrządzają najwięcej szkód. Można się przed tym w pewien sposób zabezpieczyć oczekując kaucji, jednak nie zawsze pokryje ona wszystkie szkody. Z drugiej strony, najemca może się obawiać czy właściciel mieszkania nie będzie co chwilę go nachodził, aby sprawdzić stan mieszkania. Wszelkiego rodzaju ustalenia warto zawrzeć w umowie najmu, którą zawiera się zanim najemca wprowadzi się do wynajmowanego mieszkania. Ostatnio dość popularne są umowy najmu okazjonalnego, które są dużym zabezpieczeniem dla właścicieli mieszkań.

Wynajem mieszkania

Umowa wynajmu mieszkania

Zarówno właściciel mieszkania, jak i najemca, może zastanawiać się co powinno być zawarte w umowie najmu, tak aby jego interesy były chronione. Tak naprawdę wiele przykładowych umów możemy znaleźć w Internecie. Również u notariusza możemy uzyskać wzory takich umów. W umowie najmu powinny być zawarte przede wszystkim dane wynajmującego, jak i najemcy oraz wyszczególnienie lokalu mieszkalnego. Powinna się tam również znaleźć informacja o wysokości najmu oraz kaucji za mieszkanie. Poza tym, należy ustawić jakich napraw dokonuje wynajmujący, a jakich najemca oraz kto pokrywa ich koszty. Tuż przed przeprowadzką najemcy do mieszkania należy też spisać stan liczników, dzięki czemu opłaty za media będą stanowiły realne stawki. W umowie warto zawrzeć również informację o tym w jaki sposób będą rozliczane opłaty za media – czy najemca będzie je rozliczał bezpośrednio, czy też wpłacał na konto właściciela wraz z opłatą za najem.

Najem okazjonalny – co to takiego

Niejednokrotnie w ogłoszeniach dotyczących wynajmu mieszkania pojawia się informacja o możliwości zawarcia umowy najmu okazjonalnego jako jedynej dopuszczalnej. Jeśli już od jakiegoś czasu szukamy mieszkania, z pewnością orientujemy się co to takiego. Również właściciele powinni dobrze orientować się w tej kwestii, gdyż to właśnie najem okazjonalny może pomóc w uniknięciu różnych skomplikowanych i nieprzyjemnych sytuacji. Umowa najmu okazjonalnego gwarantuje pewną możliwość dla właściciela mieszkania. Chodzi o to, że wskazuje on w umowie osobę, do której będzie mógł się wyprowadzić w razie wypowiedzenia umowy najmu. Osoba ta również musi złożyć swój podpis na umowie, a cały proces musi być poświadczony notarialnie. Dzięki temu właściciel mieszkania ma gwarancję, że po rozwiązaniu umowy najemca wyprowadzi się w czasie miesiąca, a jeśli tego nie zrobi będzie można go od razu eksmitować. W przypadku braku takiego zapisu eksmisja lokatorów musi być skoordynowana przez sąd, a cały proces może ciągnąć się nawet kilka miesięcy. Z tego względu wielu właścicieli mieszkania decyduje się na podpisanie umowy najmu okazjonalnego, chociaż jest to opcja notarialna, za którą trzeba dodatkowo zapłacić.

Umowa najmu okazjonalnego

Wynajem mieszkania, a podatki

Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania i decydujesz się na jego wynajęcie, musisz pamiętać o tym, że od kwoty, którą otrzymujesz za wynajem należy odprowadzić podatek. Może się on różnić w zależności od sposobu rozliczania. Najbardziej popularnym sposobem w przypadku osób prywatnych jest rozliczanie na podstawie ryczałtu. W tym przypadku wysokość podatku wynosi 8,5% wartości najmu jeżeli przychód roczny nie przekracza kwoty 100 tysięcy zł. Jeśli jednak zostanie ona przekroczona, podatek od wynajmu mieszkania wyniesie 12,5%. Druga możliwość to rozliczanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W tym przypadku podatek wyniesie 17% lub 32%. I chociaż rozwiązanie to wydaje się mniej korzystne, to jednak posiada również swoje zalety. Osoba wynajmująca mieszkanie może bowiem skorzystać z kwoty wolnej od podatku (aktualnie to 8 tysięcy złotych) oraz odliczyć od podstawy podatkowej wydatki związane z mieszkaniem. Niezależnie od formy rozliczenia, informację o wynajmie mieszkania należy zgłosić do urzędu skarbowego w terminie maksymalnie 14 dni od momentu rozpoczęcia najmu.