Michał Gramatyka, Wiceminister Cyfryzacji, zapowiada, iż w II kwartale bieżącego roku jest przewidywane wprowadzenie do aplikacji mObywatel elektronicznej odmiany dokumentu potwierdzającego stan niepełnosprawności. Informacje te są odpowiedzią na interpelację numer 6, autorstwa Pauliny Matysiak, posłanki z ramienia Lewicy. W swoim zapytaniu, posłanka podkreśla z niecierpliwością oczekiwane uruchomienie tej funkcji przez osoby niepełnosprawne, które dzięki temu zyskałyby ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu.
Paulina Matysiak przypomina, iż pierwotnie Ministerstwo Cyfryzacji (MC) informowało o planach wprowadzenia tej opcji do aplikacji mObywatel już w I kwartale 2023 roku. Następnie, termin ten uległ zmianie przesuwając się na koniec ubiegłego roku. Z tego powodu posłanka pyta o aktualny etap realizacji projektu i kiedy będzie możliwość skorzystania z elektronicznego odpowiednika legitymacji przez posiadaczy jej tradycyjnej formy.
W kontekście rosnącej popularności cyfrowych rozwiązań, posłanka wskazuje na korzyści płynące z możliwości posiadania elektronicznego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność. Przykładem mogą być podróże komunikacją miejską, gdzie coraz więcej osób kupuje bilety online i okazuje je kontrolerowi na ekranie smartfona. Aktualnie jednak, osoby niepełnosprawne muszą posiadać tradycyjny dokument potwierdzający ich prawo do ulgi.
W odpowiedzi na interpelację, Wiceminister Cyfryzacji wyjaśnia, że proces implementacji elektronicznej legitymacji niepełnosprawności wymaga ścisłej współpracy i zaangażowania nie tylko resortu cyfryzacji, ale także Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Gramatyka podkreśla, że liczba użytkowników aplikacji mObywatel ciągle rośnie i MC zależy na zapewnieniu osobom niepełnosprawnym równego dostępu do jej funkcji. Dodatkowo, Wiceminister deklaruje, że wprowadzenie elektronicznej legitymacji nastąpi w II kwartale bieżącego roku i o postępach prac resort będzie informował sejmową komisję cyfryzacji, innowacji i nowoczesnych technologii.