Powoli zbliżamy się do okresu urlopowego, który wielu z nas wykorzysta na różnego rodzaju wyjazdy. W tym celu odpowiednio wcześnie musimy poprosić lub złożyć wniosek o urlop. Z jakim wyprzedzeniem należy to zrobić? Zastanówmy się nad tą i nad innymi kwestiami związanymi z sezonem urlopowym. Pozwoli nam to wykorzystać go w jak najlepszy sposób i nie martwić się, że już zaraz musimy wracać do pracy.
Kiedy ubiegać się o urlop
Ogólna zasada w kwestii urlopu brzmi: im wcześniej tym lepiej. Szczególnie w większych firmach urlop należy zarezerwować z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Często jest to planowane nawet rok naprzód. Oczywiście, nie zawsze trzeba to robić z takim wyprzedzeniem, a niektóre firmy i przedsiębiorstwa dają możliwość wzięcia urlopu nawet na miesiąc, czy dwa-trzy tygodnie przed jego planowanym terminem. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla osób, które lubią dość spontaniczne wyjazdy. Dzięki temu można też dobrać tanie loty czy oferty last minute do urlopu, który zaplanujemy właśnie w taki sposób. Wszystko będzie więc zależało od rodzaju firmy oraz jej założeń i oczekiwań.
Jak złożyć wniosek o urlop
Jeśli już zdecydowaliśmy w jakim terminie chcemy wybrać się na urlop, pozostaje złożenie wniosku. Niektóre firmy podchodzą do tej kwestii bardzo oficjalnie i wymagają złożenia dokładnie wypełnionego wniosku, który udostępniają one swoim pracownikom. Dotyczy to zazwyczaj dużych korporacji, które zatrudniają kilkadziesiąt lub kilkaset osób. Pozwala to na zachowanie porządku w firmie i każdy wie kiedy będzie musiał przejąć część obowiązków pracownika, który aktualnie jest na urlopie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Inne firmy podchodzą do kwestii wniosków urlopowych nieco luźniej. W niewielkich przedsiębiorstwach zatrudniających kilka lub kilkanaście osób, zazwyczaj wystarczy zgłosić ten fakt osobie, która jest odpowiedzialna za ustalenie grafiku urlopowego. W takiej sytuacji unikniemy wypełniania wniosków, a prośba o urlop będzie miała wersję ustną lub zwykłego zaświadczenia. Warto więc zorientować się w zasadach przyjętych w firmie, w której otrzymaliśmy zatrudnienie.