Grupa ORLEN zaplanowała do 2030 roku przeznaczenie kwoty 320 miliardów złotych na strategiczne inicjatywy, z których aż 40% będzie przeznaczone na ekologiczne projekty. W centrum uwagi koncernu znajdują się obszary takie jak odnawialne źródła energii (OZE), wodór, biogaz oraz technologie CCU i CCS. Zgodnie z aktualizowaną strategią, do 2030 roku Grupa ORLEN zamierza skupić się na wsparciu transformacji energetycznej, przewidując inwestycje rzędu 120 miliardów złotych w zielone przedsięwzięcia.
Celem koncernu jest osiągnięcie pozycji lidera w dziedzinie zielonej energii w regionie do końca bieżącej dekady, jednocześnie zapewniając Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Długoterminowe plany przewidują osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050.
Odnawialne źródła energii są kluczem do realizacji tych ambitnych celów. Planowane przez koncern działania obejmują uruchomienie około 9 GW mocy pochodzącej z OZE do 2030 roku. W porównaniu, rok 2022 zakończył się dla Grupy z 0,7 GW mocy zainstalowanej z OZE. Inwestycje obejmują rozwój aktywów morskiej energetyki wiatrowej oraz realizację inwestycji z zakresu lądowej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki i energetyki wodnej. Dodatkowo, koncern zamierza inwestować w aktywa gazowe, takie jak elektrownie gazowe CCGT (ang. Combined Cycle Gas Turbine), które stopniowo będą zastępować wycofywane moce węglowe, i stabilizować pracę systemu opartego na OZE.
Grupa ORLEN skupia się również na wykorzystaniu potencjału Morza Bałtyckiego w zakresie offshore, co znalazło potwierdzenie w projekcie Baltic Power. To morska farma wiatrowa, stanowiąca kluczowy projekt Grupy ORLEN i Northland Power, wpisuje się w budowę niskoemisyjnej gospodarki. Baltic Power to najbardziej zaawansowana i obecnie jedyna morska farma wiatrowa w polskiej części Morza Bałtyckiego w fazie budowy. Po zakończeniu budowy w 2026 roku, farma Baltic Power o mocy ok. 1,2 GW będzie dostarczała energię wystarczającą do pokrycia 3 proc. zapotrzebowania energetycznego kraju – mówi Grzegorz Szabliński, prezes zarządu Baltic Power.
Jak dodaje prezes Szabliński, budowa zeroemisyjnych źródeł w przypadku Grupy ORLEN idzie nawet o krok dalej. – Wspólnie z firmą Vestas zdecydowaliśmy się wykorzystać do budowy części wież 76 turbin Baltic Power, niskoemisyjną stal, której ślad węglowy jest aż o 70% niższy niż jej tradycyjny odpowiednik. Stal ta jest wytapiana ze złomu w piecach elektrycznych zasilanych wyłącznie energią odnawialną. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie i jesteśmy przekonani, że ustanowi nowe standardy, według których inwestycje będą nie tylko zaopatrywać w zieloną energię, ale także same będą bardziej proekologiczne – podkreśla Grzegorz Szabliński.
Baltic Power będzie w stanie zasilić ponad półtora miliona gospodarstw domowych i rozpocznie produkcję energii w 2026 roku. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power obecnie przechodzi ostatni etap przygotowań do prac instalacyjnych na morzu. Trwają prace nad produkcją kluczowych komponentów inwestycji. W Gdańsku i Gdyni powstają dwie morskie stacje elektroenergetyczne, które pozwolą odebrać energię z turbin i przesłać ją na ląd. W Szczecinie produkowane są elementy fundamentów stacji elektroenergetycznych, a firma z Kluczborka wytwarza dźwigi stacji morskiej. W Porcie Łeba trwają intensywne prace budowlane przy bazie serwisowej; w Choczewie – przy lądowej stacji odbiorczej. Polskie zakłady produkują też elementy fundamentów turbin oraz kable morskie i lądowe na potrzeby inwestycji.