Jak dobrać odpowiedni pachołek drogowy?

Pachołki drogowe to elementy dedykowane do oznaczenia poszczególnych segmentów dróg w celu poinformowania użytkowników drogi o występujących niebezpieczeństwach. Zarządcy i podmioty realizujące remontu dróg muszą wiedzieć, jak dobrać odpowiedni pachołek drogowy do sytuacji. Chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić? Sprawdź poradnik i dopasuj pachołek drogowy tak, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pachołek drogowy?

Zanim zdecydujesz się zaopatrzyć w pachołki drogowe do znakowania np. dziur w jezdni, placu budowy albo wystąpienia niebezpiecznej substancji na drodze, musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów:

  • Rozmiar – jeśli chodzi o rozmiary, najpopularniejsze na rynku są pachołki drogowe o wysokościach: 30, 50, 75 i 100 cm. Poszczególne warianty znajdują zastosowanie na konkretnych rodzajach dróg np. 30 cm do użytku wewnętrznego na parkingach, natomiast te największe do użycia na drogach szybkiego ruchu.
  • Materiał wykonania – certyfikowane pachołki drogowe są wykonywane z polietylenu (PE) lub polichlorku winylu (PVC). Kupując nowe pachołki, warto wybierać takie z trwałego materiału, który będzie odporny na oddziaływanie czynników zewnętrznych i uderzeń.
  • Rodzaj podstawy – najlepsze pachołki drogowe są wyposażone w specjalne gumowe podstawy, które stabilizują całą konstrukcję. Dzięki temu nie ma ryzyka, że ustawione oznakowanie wywróci się pod wpływem wiatru lub uderzenia pojazdu.
  • Waga – zbyt lekki pachołek drogowy wywróciłby się pod wpływem nawet delikatnego powiewu wiatru. To oznacza, że nie spełniłby swojej funkcji. Wybieraj zatem takie pachołki, które są cięższe i jednocześnie stabilniejsze.

Oprócz powyższych zwracaj też uwagę na to, jak został oznakowany dany pachołek. Poszczególne warianty występują w wersji niemalowanej i malowanej z odblaskowymi pasami. Dodatkowe oznaczenia poprawiają widoczność pachołków na drodze, szczególnie w trudnych warunkach.

Jeśli szukasz certyfikowanych znaków drogowych, znajdziesz je w sklepie internetowym na stronie https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_nakazu.

Gdzie potrzebne są pachołki drogowe?

Pachołki drogowe dostępne na rynku są niezbędnym wyposażeniem zarządców oraz podmiotów odpowiedzialnych za przeprowadzanie prac remontowych. Właściwie dobrany pachołek drogowy znajduje zastosowanie w takich sytuacjach jak:

  • remont drogi,
  • oznakowanie niebezpiecznego miejsca np. wycieku oleju na jezdnię,
  • oznakowanie miejsca wypadku/kolizji.

Wszędzie tam, gdzie występuje potencjalne niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego, warto wykorzystywać pachołki drogowe.

Dobrym przykładem praktycznego wykorzystania pachołków drogowych są także place manewrowe szkół nauki jazdy. W tym przypadku wystarczające są modele o wysokości do 50 cm.