Jak korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Planując zaciągnięcie kredytu warto mieć świadomość tego, że oferty poszczególnych banków znacznie się od siebie różnią, a różnice w kosztach mogą być naprawdę znaczące. Jak zatem je porównać? W tym celu warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych, które są dostępne online i umożliwiają szybkie oraz proste wytypowanie najlepszych ofert.

Z niniejszego artykułu dowiesz się między innymi tego:

  • jak działają kalkulatory kredytowe?
  • w jaki sposób korzystać z kalkulatorów kredytowych?
  • na co zwrócić uwagę porównując oferty kredytów?
  • dlaczego warto korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Czym są kalkulatory kredytowe?

Kalkulatory kredytowe, których przykładem może być kalkulator kredytu hipotecznego to narzędzia online umożliwiające szybkie i wygodne obliczenie rat kredytu. W efekcie pozwalają zorientować się w kosztach zaciągnięcia tego typu zobowiązania, poznając tym samym zarówno wysokość miesięcznych rat, jak i całkowity koszt kredytu. Na tym jednak nie kończy się funkcjonalność kalkulatorów kredytowych, ponieważ umożliwiają one również porównanie ze sobą ofert poszczególnych banków, a co za tym idzie wybór najatrakcyjniejszego rozwiązania. W efekcie porównać oferty może osoba, która nie posiada wiedzy finansowej, a korzystając z kalkulatora kredytowego można przenieść się bezpośrednio na stronę danego banku, co pozwala złożyć wniosek o kredyt online lub zamówić kontakt z doradcą kredytowym.

Jak korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Kalkulatory kredytowe to funkcjonalne, a zarazem proste narzędzia, które umożliwiają szybkie i wygodne porównanie ofert różnych banków. Założeniem przy ich opracowywaniu jest bowiem nie tylko wiarygodność i rzetelność w porównywaniu ofert, ale także to, by korzystać z kalkulatora mogły osoby, które na co dzień nie mają nic wspólnego z finansami, a co za tym idzie nie posiadają specjalistycznej wiedzy. Jak zatem w praktyce wygląda korzystanie z kalkulatora kredytowego? Otóż, wystarczy określić parametry zobowiązania, które planujemy zaciągnąć, czyli kwotę kredytu oraz okres spłaty, by na ekranie wyświetliły się oferty banków, które zostały sklasyfikowane według kosztu kredytowania. Co więcej, poszczególne kalkulatory kredytowe umożliwiają także wybór dodatkowych opcji, czego przykładem może być wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, czy wybór dobrowolnego ubezpieczenia na życie jako zabezpieczenia kredytu gotówkowego.

Jak odczytywać ranking kredytów wyświetlony jako rezultat działania kalkulatora? W praktyce jest to bardzo proste, ponieważ oferty sortowane są według wysokości miesięcznej raty, dzięki czemu na pierwszym miejscu będzie znajdował się najtańszy kredyt. Chcąc skorzystać z konkretnej oferty należy natomiast kliknąć w odpowiedni link, który przeniesie bezpośrednio na stronę banku, gdzie możliwe będzie złożenie wniosku online lub skontaktowanie się z dedykowanym doradcą.

Porównanie ofert kredytów – na co zwrócić uwagę?

Korzystanie z kalkulatora kredytowego to jeden z najprostszych i najlepszych sposobów porównania kredytów oferowanych przez różne banki. Pozwala zestawić je ze sobą uwzględniając koszty kredytowania, a także porównać inne parametry, wśród których wymienić należy między innymi wysokość oprocentowania, prowizji, czy RRSO (Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowania). Należy jednak pamiętać o tym, że porównując kredyty warto zwrócić uwagę nie tylko na koszty. Co jeszcze jest zatem istotne? Przede wszystkim to, by dane zobowiązanie było dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych kredytobiorcy. Chodzi w tym przypadku zarówno o kwotę zaciąganego kredytu, która powinna pozwolić sfinansować określony cel (potrzebę), jak i okres kredytowania, który bezpośrednio wpływa na wysokość miesięcznej raty. Im będzie on dłuższy tym niższa będzie rata do spłaty, jednak należy liczyć się z tym, że wydłużenie okresu kredytowania wpływa również na wzrost kosztu kredytu. Warto zatem dopasować go do własnych możliwości finansowych, dzięki czemu miesięczna rata nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, a co za tym idzie nie będzie problemów ze z terminową spłatą rat. Ustalając niższą ratę, czyli decydując się na wydłużenie okresu kredytowania można natomiast starać się nadpłacać kapitał, co pozwoli nie tylko szybciej spłacić kredyt, ale również zmniejszyć jego całkowity koszt.

Kalkulator kredytowy – zalety

Kalkulator kredytowy to narzędzie, z którego korzysta naprawdę wiele osób szukających finansowania dla różnego rodzaju potrzeb. Dlaczego zatem warto to robić? Przede wszystkim ze względu na zalety kalkulatorów kredytowych, wśród których wymienić należy między innymi:

  • możliwość szybkiego i łatwego porównania ofert kredytów w różnych bankach, co pozwala wybrać najtańsze rozwiązanie;
  • brak opłat, ponieważ kalkulatory kredytowe to bezpłatne narzędzia, które są dostępne online;
  • prostotę działania, ponieważ kalkulatory kredytowe to narzędzia, z których obsługą poradzi sobie każdy;
  • możliwość samodzielnego obliczenia rat oraz kosztu kredytu, co pozwala zorientować się w parametrach zobowiązania w danej wysokości;
  • możliwość bezpośredniego przeniesienia się z kalkulatora na stronę banku, co pozwala złożyć wniosek kredytowy online bądź skontaktować się z doradcą.

Podsumowując należy stwierdzić, że korzystanie z kalkulatorów kredytowych jest naprawdę proste, dzięki czemu są to narzędzia dostępne praktycznie dla każdego. Używając ich można więc porównać oferty poszczególnych banków, a co za tym idzie wybrać najkorzystniejszy kredyt.