Usługi tokarskie dla wielu osób mogą brzmieć tajemniczo. Nic dziwnego, nowoczesne tokarki CNC posiadają ogromne możliwości. Zasada działania takich urządzeń nie zmieniła się przez setki (a nawet tysiące) lat. Jednak technologia cyfrowa pozwoliła osiągnąć znacznie lepszą dokładność obróbki, a także zwiększyła możliwe zastosowanie tych urządzeń. Kiedy zatem można udać się do tokarza, świadczącego swoje usługi? O tym przekonasz się, czytając poniższy artykuł. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Czym charakteryzuje się tokarka?
Pierwsza tokarka z napędem śrubowym powstała w 1797 roku. Jednak urządzenia, działające na podobnej zasadzie, co dzisiejsze obrabiarki, funkcjonowały już w starożytności. Wynika to z dużej funkcjonalności takiego sposobu obrabiania materiału. Oczywiście, dzisiejsze centra CNC wykorzystują silniki elektryczne zamiast siły ludzkich mięśni, a precyzyjne sterowanie i przeniesienie napędu pozwala uzyskiwać dużo większą precyzję.
Co jednak pozwala klasyfikować starożytne urządzenia jako protoplastów dzisiejszych tokarek CNC? Charakterystyczną cechą tego typu maszyn jest osiowe mocowanie materiału, który następnie zostaje wprawiony w ruch obrotowy. Natomiast narzędzie do obróbki, najczęściej będzie to nóż tokarski, choć wykorzystuje się także wiertła lub materiał ścierny, jest jedynie dosuwany do obracającego się detalu. W ten sposób uzyskuje się bryły obrotowe: wały maszynowe, pierścienie, obręcze czy krążki.
Toczenie Wrocław – kiedy warto się zgłosić do tokarza?
Tokarka pozostaje wciąż podstawowym wyposażeniem większości parków maszynowych. Kiedy więc warto zwrócić się do osoby świadczącej tego typu usługi?
- Usługi tokarskie najczęściej wykorzystywane są do wytaczania wałów maszynowych zgodne z dostarczonym projektem. Jest to najczęściej spotykany typ zleceń.
- Na tokarkach wykonywać można także powierzchnie stożkowe lub kuliste.
- Oprócz noży, w tradycyjnych tokarkach można używać także wierteł. Są one mocowane w osi zamocowanego materiału i służą do wykonywania otworów osiowych.
- Nowoczesna tokarka CNC pozwala na pełny proces produkcji wielu elementów – od obróbki zgrubnej, przez wykańczającą, aż po szlifowanie lub polerowanie powierzchni za pomocą materiału ściernego.
- Wiele nowoczesnych zakładów produkcyjnych z obrabiarkami sterowanymi cyfrowo zajmuje się inżynierią wsteczną. Polega to na odtworzeniu elementu maszyny na podstawie zużytego lub zniszczonego detalu. Nie musisz zatem posiadać dokumentacji technicznej.
Mogłoby się wydawać, że tokarki mają mocno ograniczone zastosowanie i nie są dziś wypierane przez bardziej uniwersalne obrabiarki. Jednak dużą zaletą tego typu urządzeń jest szybka realizacja zadania oraz bardzo wysoka dokładność.
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając tokarza we Wrocławiu?
Chcesz skorzystać z usług tokarskich, ale nie wiesz, jakiego podwykonawcę wybrać? Jest kilka aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę. Pierwszą ważną wskazówką będzie wielkość parku maszynowego. Do obróbki zgrubnej często wykorzystuje się inne maszyny, niż przy toczeniu wykańczającym. Jednak nie warto od razu skreślać starsze modele tokarek. W przypadku maszyn produkcyjnych nawet 20-letnie egzemplarze, przy odpowiedniej eksploatacji, zachowują wysoką precyzję oraz jakość. O wiele więcej o jakości produkowanych elementów mówią posiadane przez daną firmę certyfikaty – warto na nie zwrócić szczególną uwagę.
Natomiast znacznie ważniejsze jest, z jakimi podmiotami współpracuje dany podwykonawca. Toczenie we Wrocław często wykonywane jest na zlecenie dużych, zagranicznych zakładów. Tak zdobyte doświadczenie procentuje także przy wykonywaniu zadań od indywidualnych klientów. Zwróć również uwagę na wsparcie klienta. Czy dana firma tylko przyjmuje i wykonuje zlecenia, czy też możliwa jest współpraca bezpośrednio z działem utrzymania ruchu?