Kiedy i jak składać wnioski o świadczenie 500+

Program 500+ jest obecny w Polsce już kilka lat, na czym skorzystało już wiele rodzin. Do dnia obecnego chyba każdy z nas wie na czym ono polega. Każda rodzina, niezależnie od wysokości dochodów, może starać się o uzyskanie dodatkowych 500 złotych na każde dziecko, aż do ukończenia przez nie 18 lat. Jest to spora pomoc szczególnie dla osób, które są w niełatwej sytuacji materialnej. Aby jednak otrzymać wspomniane świadczenie trzeba złożyć odpowiedni wniosek. W tym celu należy wiedzieć między innymi kiedy oraz w jaki sposób to zrobić. Warto pamiętać przy tym, że świadczenie 500+ nie jest przyznawane automatycznie.

500+ dla kogo?

Na początek zastanówmy się nad tym, dla kogo konkretnie przeznaczony jest program 500+. Celem jego powstania było zachęcenie Polaków do powiększenia rodziny, Pomoc finansowa w postaci dodatkowych 500 złotych miała do tego zachęcić. Jak na razie jednak rezultatów takiego działania nie widać. Nie zmienia to jednak faktu, że program 500+ okazał się sporą pomocą dla wielu rodzin. Jego założenie się zmieniały, gdyż na początku miały z niego skorzystać jedynie rodziny wielodzietne. Po wprowadzeniu zmian mogą z niego skorzystać również rodziny, w których pojawiło się tylko jedno dziecko. Jak już wspomnieliśmy, warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wniosku.

Kiedy i jak złożyć wniosek

Termin składania wniosków 500+ upływa w pierwszej połowie roku. Tak zwany termin świadczeniowy obejmuje okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku, dlatego też wnioski należy składać do 31 maja. Można złożyć wniosek później, jednak wtedy świadczenie pokryje jedynie kolejne miesiące od złożenia wniosku. Jest to praktyczne na przykład w sytuacji, kiedy urodzi się dziecko. Wnioski można składać w formie elektronicznej i jest to jedyna dopuszczalne forma. Trzeba przy tym pamiętać o załączeniu odpowiednich dokumentów, potwierdzających, że jesteś prawnym opiekunem dziecka. Jeżeli wniosek jest złożony prawidłowo, pozostaje jedynie czekać na wypłatę świadczenia 500+.