Propozycja Lewicy: Czy zero procent VAT-u na artykuły spożywcze powinno zostać utrzymane?

Podczas czwartkowego wywiadu, Tomasz Trela, reprezentant Lewicy, zapytany o swoje stanowisko w kwestii zerowej stawki VAT na produkty spożywcze odparł, że zdecydowanie jest za jej utrzymaniem. Wskazał jednak, że decyzja o jej przedłużeniu zależeć będzie od aktualnej sytuacji gospodarczej kraju i możliwości budżetu państwa.

Zamiana stawki VAT na żywność na zero procent miała miejsce 1 lutego 2022 roku. Było to jednym z elementów pakietu antyinflacyjnego, którego celem była ochrona polskiego społeczeństwa przed negatywnym wpływem rosnącej inflacji, będącej efektem wzrostu cen po ataku Rosji na Ukrainę. Obecnie, zerowa stawka VAT dotycząca artykułów spożywczych jest ważna do końca obecnego roku. Interesujący jest fakt, że 20 listopada parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości zgłosili projekt zmiany ustawy o podatku od towarów i usług. Zaproponowana nowelizacja przewiduje przedłużenie obniżonej stawki VAT na żywność od początku stycznia do końca czerwca 2024 roku.

Na pytanie, czy jest za utrzymaniem zerowej stawki VAT na artykuły spożywcze, Tomasz Trela z Lewicy odpowiedział pozytywnie. Wyraził swoje poparcie dla tej koncepcji, pod warunkiem, że sytuacja ekonomiczna kraju i możliwości budżetowe na to pozwolą. Wskazał jednocześnie, że decyzję w tej sprawie podejmą nowy minister finansów oraz premier. Dodał również, że zdaniem ekspertów, możliwe jest wprowadzenie takiej zmiany za pomocą rozporządzenia.