Pomoc w znalezieniu pracy możemy uzyskać z wielu źródeł. Jednym z nich jest lokalny urząd pracy, w którym nie tylko znajdziemy aktualne oferty, ale również możemy uzyskać profesjonalną pomoc. Pracownicy urzędu powinni zaoferować nam możliwość aktywnego uczestniczenia w rozmowach kwalifikacyjnych oraz wysyłać naszą kandydaturę do firm, których oferty do nich trafiają, a w których moglibyśmy znaleźć zatrudnienie. Powstaje jednak pytanie, kiedy warto zgłosić się do urzędu pracy i czy w każdej sytuacji będzie to dobre rozwiązanie.
Kiedy pójść do urzędu
Do urzędu pracy możemy zgłosić się na przykład w momencie kiedy kończymy szkołę i chcemy podjąć pracę zawodową. Osobom w młodym wieku nie zawsze jest łatwo samodzielnie znaleźć zatrudnienia, dlatego taka pomoc może być przydatna. Być może w ten sposób uda nam się znaleźć naszą pierwszą pracę i spróbować swoich sił w konkretnym zawodzie. Inna opcja zgłoszenia się do urzędu pracy pojawia się w momencie kiedy tracimy dotychczasowe zatrudnienie. Być może od lat pracowaliśmy w jednej firmie i teraz trudno nam znaleźć coś nowego. Urząd pracy może wskazać nam ciekawe oferty bądź zaproponować skorzystanie z kursów zawodowych. Pomogą nam one przekwalifikować się, jeżeli na pracę w naszym zawodzie nie ma już większego zapotrzebowania.
Kiedy szukać na własną rękę
Wiele osób decyduje się jednak szukać pracy na własną rękę bez pomocy urzędu pracy. Są to zazwyczaj osoby świadome potrzeb na rynku pracy, często pracujące na wyższych stanowiskach. Wybierają one tę metodę, gdyż w urzędzie pracy zazwyczaj nie pojawiają się oferty pracy, które by ich satysfakcjonowały. Z reguły tacy ludzie nie widzą sensu chodzenia na rozmowy kwalifikacyjne i podejmowania pracy, która nie jest zgodna z ich wykształceniem i kwalifikacjami. Praca w innej branży ich nie interesuje, dlatego wolą na własną rękę poszukać ofert, które będą odpowiadały ich wymaganiom. Trzeba jednak pamiętać, że mogą sobie na to pozwolić jedynie osoby, które maja bardzo wysokie umiejętności w jednej z branż na które istnieje zapotrzebowanie na rynku pracy.