Kursy zawodowe – czy są potrzebne

Kiedy ubiegamy się o pracę w naszym CV piszemy między innymi o ukończonych kursach oraz zdobytych certyfikatach. Wiele osób zastanawia się jednak czy pracodawca w ogóle zwraca na nie uwagę, czy też opiera się jedynie na naszym doświadczeniu. Inni zastanawiają się czy warto decydować się na udział w kursach i szkoleniach, gdyż zabierają one dość dużo czasu. Kolejną kwestią są finanse. Niektóre firmy wysyłają swoich pracowników na szkolenia i je opłacają, jednak w innych przypadkach sami musimy zapłacić za tego rodzaju naukę i zdobywanie nowych umiejętności. Jak więcej wygląda ta kwestia w praktyce? Czy naprawdę warto poświęcać czas i środki finansowe na udział w różnych szkoleniach? Zanim przyjrzymy się tym faktom, odpowiedzmy na pytanie jak wyglądają takie kursy.

Kursy i szkolenia zawodowe

Ogólnie rzecz biorąc kursy i szkolenia zawodowe możemy podzielić na dwie grupy – te, które odbywają się na miejscu oraz te, z których możemy skorzystać online. Wybór będzie tutaj w dużej mierze uzależniony od rodzaju wykonywanego zawodu. Jeśli chodzi o takie, które wymagają w głównej mierze wiedzy teoretycznej lub takiej przy której nie jest potrzebna praktyka w postaci obsługi drugiej osoby, możemy bez problemu skorzystać z wersji wirtualnej. W wielu przypadkach jednak wraz ze szkoleniami odbywamy również pewną część praktyczną, a przy niej potrzebny jest osobisty i bezpośredni udział. Szkolenia mogą obejmować bardzo różne tematy, takie jak pojawiające się w danej branży nowe produkty oraz ich zastosowanie, czy też używanie innowacyjnych metod i rozwiązań.

Czy korzystać z kursów zawodowych

Zastanówmy się więc teraz czy warto korzystać z takich kursów. W przypadku kiedy to firma, w której pracujemy wysyła nas na takie szkolenie i je opłaca, odpowiedź jest oczywista – z takich kursów nie tylko warto, ale należy skorzystać. Co jednak jeśli sami czujemy, że powinniśmy poszerzyć swoją wiedzę lub umiejętności w danej dziedzinie? Mimo, że najprawdopodobniej będziemy musieli zapłacić za szkolenie z własnej kieszeni, warto zdobyć się na ten krok. Certyfikat z ukończonego kursu będzie nie tylko ładnie wyglądał w CV, ale, co ważniejsze, wpłynie na poszerzenie naszych umiejętności, a właśnie tego oczekują pracodawcy.