Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów – nie daj się oszukać na rzekome zwroty podatkowe!

W ostatnim komunikacie, wydanym w czwartek, Ministerstwo Finansów (MF) apeluje do podatników o szczególną ostrożność i uważność na fałszywe wiadomości e-mail sugerujące możliwość zwrotu nadpłaconego podatku. Zarówno MF, jak i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zdecydowanie zaprzeczają, jakoby byli autorami takich wiadomości.

Z informacji podanych przez MF wynika, że oszuści wysyłają maile, które kreują iluzję przysługującego zwrotu podatku. Treść wiadomości zawiera sugestię zalogowania się na portal e-Urząd Skarbowy. Jednak po kliknięciu w proponowany link, zamiast na oficjalną stronę urzędu skarbowego, użytkownik trafia na strony stworzone w celu wyłudzenia personalnych danych.

Ministerstwo Finansów ostrzegło także, że fałszywe wiadomości charakteryzują się obecnością logotypu Ministerstwa Finansów oraz serwisu e-Urząd Skarbowy. Dodatkowo w treści maila umieszczany jest adres Ministerstwa Cyfryzacji.

Mimo pozorów autentyczności, MF kategorycznie oświadcza, że tego typu wiadomości nie są wysyłane z oficjalnych serwerów resortu. Otwieranie linków zawartych w takich wiadomościach stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Oszuści, dzięki wyłudzonym danym, mogą uzyskać dostęp do kont bankowych oraz kart płatniczych podatników.

W ostatnim apelu Ministerstwo Finansów prosi o szczególną ostrożność, unikanie otwierania linków z podejrzanych wiadomości oraz ignorowanie prób ich nadawców do nawiązania kontaktu.