Oszczędzanie na podatkach dzięki uldze prorodzinnej – sprawdź, jakie korzyści przyniesie Ci te zwolnienie

Z ulgi podatkowej z tytułu posiadania dziecka mogą skorzystać rodzice lub prawni opiekunowie. Popularnie nazywana „ulgą prorodzinną”, pozwala ona na zmniejszenie obciążenia podatkowego. Korzystając z tej ulgi, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy – sprawdź, jakie warunki musisz spełnić i jakie dokumenty przygotować, aby móc z niej skorzystać.

Szersze grono osób może skorzystać z ulgi prorodzinnej w roku podatkowym 2024. Dotyczy to nie tylko rodziców biologicznych, ale także prawnych opiekunów oraz rodziców adopcyjnych. Aby skorzystać z tej ulgi, dziecko, które jest na Twoim utrzymaniu, musi mieć mniej niż 18 lat. W przypadku dzieci uczących się, limit wieku wynosi 25 lat.

Ulga podatkowa przysługująca na jedno dziecko wynosi 1112.04 zł rocznie. Jeśli wychowujesz więcej niż jedno dziecko, kwota ulgi podatkowej wzrasta. Za drugie dziecko również przysługuje ulga w wysokości 1112.04 zł, natomiast za trzecie i każde kolejne dziecko ulga wynosi 2000 zł. Jeżeli natomiast Twoje dziecko jest niepełnosprawne, ulga podatkowa wynosi 2700 zł rocznie.

Opiekun prawny nie może zarabiać więcej niż określone kwoty rocznie, aby skorzystać z ulgi prorodzinnej. Granice te to 112 000 zł dla osób, które przez cały rok były w związku małżeńskim (dochody sumowane są dla obu małżonków) oraz dla tych, którzy samotnie wychowują dziecko. W przypadku osób, które nie były przez cały rok lub tylko część roku w związku małżeńskim, próg dochodowy wynosi 56 000 zł.

Aby skorzystać z ulgi prorodzinnej, musisz właściwie rozliczyć swój podatek za miniony rok. W formularzu PIT należy odpowiednio wypełnić rubryki dotyczące liczby dzieci i innych informacji, które uprawniają Cię do ulgi podatkowej.